Сабақтың тақырыбы: Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі. Оқу мақсаты



бет1/29
Дата27.11.2023
өлшемі2,78 Mb.
#128607
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29
Байланысты:
10алг 3-меруерт.


Сабақ жоспары
Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

10 сынып, ЖМБ

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

10.3А Көпмүшелер

Сабақтың тақырыбы:

Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі.

Оқу мақсаты:

10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенінің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау

Бағалау критериі:

  • Бір айнымалысы бар бірмүшенің анықтамасын біледі;

  • Көпмүшені канондық түрге келтіре алады, көпмүшенің канондық түрі арқылы көпмүшенің үлкен мүшесін, үлкен мүшесінің коэффициентін және бос мүшесін анықтай алады;

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең
дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйымдас тыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- бірнеше айнымалысы бар көпмүшенінің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау
Ұйымдастыру.
Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.
Үй тапсырмасын айтады.




Оқулық


10 мин

Негізгі бөлім

II. Бүтін алгебралық өрнектер. Бір айнымалысы бар бірмүше.
Оқушылармен жалпы жұмыс. Оқушыларға келесі «бірмүше», «бірмүшенің дәрежесі», «бірмүшенің коэффициенті», «көпмүше» ұғымдарды еске түсіру ұсынылады. Бірмүшенің анықтамасы беріледі және бірнеше бірмүшенің мысалдары мен бірмүше болып табылмайтын өрнектер беріледі.
III. Бүтін алгебралық өрнектер. Бір айнымалысы бар көпмүше.
Бір айнымалысы бар көпмүшенің анықтамасы мен канондық түрі беріледі. Көпмүшенің дәрежесі, үлкен мүшесі, үлкен мүшесінің коэффициенті және бос мүшесі ұғымдары беріледі.
Жоғарыдаға ұғымдарды бекіту үшін бірнеше мысалдар беріледі.
Топтық жұмыс. Сынып үш топқа бөлінеді. Келесі теормалар қарастырылады.
Топтар теоремаларды өз дәлелдеулерін келтіріп және мысалдар қарастырады. Топтық жұмыс екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағаланады.
Мысал 1.
және ,

а, және коэффициенттерін анықтаңыздар.
Мысал 2. Берілген
-өрнегі толық квадрат болатындығын дәлелдеңдер.




Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.

Сұрақтарға жауап береді.



Теорема 1. бірмүшесі мен бірмүшесі өзара тең болады, егер және болса.
Мұндағы, , .
бірмүшесі нөлге тең болады, егер болса
Теорема 2. Егер көпмүшесі - айнымалысының кез келген мәнінде нөлге тең болса, онда оның барлық коэффициенттері нөлге тең.
Теорема 3. Егер және көпмүшелері өзара тең болса, онда алар сәйкес көпмүшелер деп аталады. Яғни дәрежелері тең тең дәрежелі мүшелерінің коэффициеттері де өзара тең.

2

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»


Оқулық


25 мин

Бекіту тапсырма лары

Тапсырмалар.
Тапсырма№2
Көпмүшенің дәрежесі мен коэффициенттерін жазыңыз. Бас коэфициенттен бастаңыз. Көпмүшенің коэффициенттерінің қосындысын табыңыз.

Q(x) = 2x3 -x+4
F(x) = 2x4+5x2-1
Қосымша 2 бойынша жеке тапсырмаларды орындайды.
Тапсырма №1 көпмүшені канондық түрде жазыңыз
а) (х + 1)(х - 1)(х - 2);
б) (х + 1)2(х - 2) - (х + 1)(х - 2)2,
в) (2х + 1)(2х - I)2;
г) (2х + 1)(2х - I)2 + (1 - 2х)3


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет