Сабақтың тақырыбы: Кубтардың қосындысы мен айырмасы (жаңа тақырып) Сынып: 7



бет1/43
Дата16.05.2022
өлшемі15,29 Mb.
#34654
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   43
Байланысты:
7 сынып ҚМЖ 130 (1)


Күні:

Мұғалім: Арғынбай Ш.С.

Сабақтың тақырыбы:

Кубтардың қосындысы мен айырмасы (жаңа тақырып)

Сынып:7

Сабаққа қатысқандар саны:

Сынып:7

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.11 қысқаша көбейту формуласын біледі және қолданады


Сабақтың мақсаты:

- кубтардың қосындысы формуласын білу;

- есеп шығаруда қолдану.



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут


Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. «Шапалақ» техникасы бойынша оқушылар жұпқа, үш-үштен, төрт-төрттен бөлінеді. Соңында төрт шапалақ бойынша топқа бөліп отырғызу.












Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут




Ой қозғау. Алдымен сыныпты екі топқа бөлеміз, кейін осы екі топқа сәйкесінше тапсырмалар беріледі:

Берілген көпмүшелікті көпмүшелікке көбейтіңіз:

1-топ:

2-топ:



  • Алынған өрнекті қалай тұжырымдауға болады?

Осыдан кейін мұғалім тақырыпты шығады, кейін оқушылармен мақсатты анықтайды.

Тақырыпты ашу

Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулалары:






мұндағы

және

үшмүшесін айырманың (қосындысының) толымсыз квадраты деп атайды. Бұл айырманың (қосындының) толық квадратынан тек орта коэффициенті арқылы ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ).


Формуланы оқушыларға ауызша тұжырымдату:

- Екі өрнектің кубтарының қосындысы - осы екі өрнектің қосындысын олардың айырымының толымсыз квадратына көбейткенге тең болады.

- Екі өрнектің кубтарының айырмасы - осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең болады.

Brayn Gym.

What is the next number in sequence below?



Сандар тізбегіндегі келесі сан қандай?

  • 142.857

  • 285.714

  • 428.571

  • 714.285

  • ???.???

Answer: 857142
These are the same digits being reshuffled as a result of multiplying 142857*1 through 6



3-жаттығу

Бос орындарды толтырыңыз.

1) ;

2) ;



3) .
4-жаттығу

Тең өрнектерді бір-бірімен байланыстырыңыз.






1)

2)



3)








15 минут

Осы этапта оқушыларға жеке жұмыс үшін карточкалар таратылады. Оны орындап болған соң көрсетілген сілтеме бойынша bilimland.kz сайтынан тапсырмаларды тексереді. Тексеріп болғаннан кейін бағалау критерилері бойынша жұптасып бір-бірін бағалап шығады.
Бағалау критерийлері:

- Кубтардың қосындысының формуласын біледі;

- Кубтардың айырмасының формуласын біледі;

- Есеп шығаруда дұрыс қолданады.



1-жаттығу

Көбейткіштерге жіктеңіз.





1) ;

2) ;

3) ;

4) .

2-жаттығу

Көпмүшелерді көбейтуді орындаңыз.



1)

2)








Жеке жұмыс

10 минут


Сабақтың басында оқушылар топқа бөлінген. Осы топтарға тарсия таратпа қағаздары беріледі. Оқушылардың мақсаты берілген есеп пен оның шешімін сәйкестендіре отырып төмендегідей үшбұрыш алу.
Кері байланыс:

- Тапсырманы орындауда қандай қиындықтар болды?

- Қандай білімдеріңізді қолдандыңыздар.










Соңы

5 минут


Үй жұмысы.

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

«БББ» кестесін толтыру.


Білгем

Білдім

Білгім келеді

































Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.


Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   43




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет