3-тапсырма.
Орындауға арналған тапсырма.
«Мұғалім-модератор» деңгейі сабақ бойынша рефлексивті есепті қалыптастырушы бағалау
Мақсаты: "мұғалім-модератор" / "мұғалім-сарапшы"деңгейіне рефлексивті есеп бойынша пікірлер мен ұсыныстарды қалыптастыру.
Нұсқаулық:
1. Деңгей бойынша рефлексиялық есепті зерделеңіз;
"мұғалім - модератор" (Ресурс 1) - базалық деңгей тренерлері арналған
"мұғалім-сарапшы" (Ресурс 2) - негізгі деңгей тренерлеріне арналған.
2. Әр бөлім бойынша пікір жазыңыз, бағалау критерийлері мен талаптарына сәйкес жақсарту бойынша сұрақтар мен ұсыныстар тұжырымдаңыз . (Ресурс 3).
Ресурс 1
Рефлексивті есеп
11 сынып, Информатика: «Информатика сабақтарында сараланған тапсырмалар оқушылардың талдау және жинақтау дағдыларын дамытуға қаншалықты ықпал етеді?»
Білім мониторингінің және бөлімдер және тоқсан бойынша жиынтық бағалау нәтижелерін шолу жоғары деңгейдегі дағдыларды дамыту негізгі мәселелердің бірі болып табылатынын көрсетеді, оны шешу мектептің алға қойған мақсатына және НЗМ түлегінің көзқарасын іске асыруға алып келеді. Егер тапсырмалардың таңдалынуы және сабақтың ұйымдастырылуы дұрыс болмаса, оқушылар білім мен түсіну сияқты дағдыларды дамытумен, ең жақсы жағдайда оларды қолданумен шектелуі мүмкін. CIS халықаралық аккредиттеуден өту кезінде сарапшылар сараланған оқыту мектеп мұғалімдері жұмыс істеуі керек мәселелердің бірі ретінде атады. Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, біздің 4 мұғалімнен тұратын тобымыз "Информатика сабақтарында сараланған тапсырмалар оқушылардың талдау және жинақтау дағдыларын дамытуға қаншалықты ықпал етеді?" тақырыбында зерттеуді ұйғарды. Зерттеудің мақсаты - әр оқушыны білім деңгейіне бейімделген және жоғары деңгейдегі ойлау дағдыларын дамытуға ықпал ететін оқу материалымен байланыстыратын "көпір салуға" негізделген оқу үдерісін құру.
Оқу жүктемесін талдай отырып, біз зерттелетін сынып ретінде зерттеу тобының көптеген мүшелеріне ортақ параллельді - 11 сыныпты (ілгері деңгей), жас тобы - 16-18 жасты таңдадық. Назарбаев Зияткерлік мектептерінің кіріктірілген білім беру бағдарламасы бойынша жоғары сыныптарда Информатика оқу курсы Cambridge International as and A level Computer Science оқу бағдарламасына негізделген және курстық жұмысты жүргізуге, озық бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып, ақпараттың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеуге, сондай-ақ компьютерлік модельдерді әзірлеуге және оларды ұжымдық іске асыруға бағытталған.
Сабақты зерттеу мақсатына сәйкес тиімді жоспарлау үшін біз келесі құжаттарды зерттеп, талдадық:
* Тоқсандық жиынтық бағалау спецификациясы бойынша ойлау дағдылары деңгейі бойынша тексерілетін мақсаттардың орташа үлесі 24,5% құрайды. Зерттеу жүргізу үшін біз ІІІ тоқсанды таңдадық, өйткені тапсырмалардың сипаттамасы бойынша осы тоқсандағы оқу мақсаттары барынша жобалық қызметке бағытталған. IV тоқсанда және 12-сыныпта үлгерімнің төмен деңгейіне жол бермеу үшін оқу проблемаларын мүмкіндігінше ертерек анықтау маңызды болды.
* Зерттелетін оқушылардың психологиялық зерттеу хаттамалары және олармен жұмыс істеу бойынша мұғалімге психологтың ұсыныстары – А және С деңгейіндегі оқушыларда психологтардың есептері бойынша темперамент түрі - меланхолик, әлеуметтік-психологиялық бейімделу деңгейі – жоғары; В деңгейіндегі оқушы әлеуметтік-психологиялық бейімделудің орташа деңгейі бар сангвиникке жатады. Тапсырмаларды құрастырған кезде біздің зерттеу тобы зерттелетін оқушылар арасында холерик болмаса да, тапсырмаларды темпераменттің барлық түрлеріне бейімдеуді шештік. Оқушылардың әлеуметтік-психологиялық бейімделуін арттыру үшін әріптес Ж.М. топтық оқу формасын немесе жұптық жұмысты қолдануды ұсынды. Ұсынылған әдістердің тиімділігін талқылай отырып, біз оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастырудың топтық формасын қолданамыз деген қорытындыға келдік, өйткені жұптық жұмысты көрсету және бағалау ұзақ уақытты алады. Ақпаратты қабылдау түрі бойынша зерттелген оқушылардың екеуі визуалға жатады, үшіншісі – аудиал. Оқу материалын тиімді қабылдау үшін әріптес Н.А. визуалдарға, аудиалдарға, кинестетиктерге және дигиталдарға жеке ресурстар дайындауды ұсынды. Әр түрлі психологиялық-педагогикалық зерттеулердің нәтижелерін зерттей отырып, біз осы зерттеулерге қатысушылардың көпшілігінде қабылдаудың бірнеше арнасы бар екенін атап өттік, яғни олар "аралас" типке жатады. Оқушылардың алаңдаушылығы мен педагогикалық қарым-қатынас үдерісінің болуы, мысалы, дауыс пен жылдамдықтың өзгеруі, балаларды сұрақтар қоюға ынталандыру және кеңейтілген жауап алу үшін сұрақтар қою, жаңа ұғымдар мен түсініксіз сөздерді түсіндіру ақпаратты қабылдауға да әсер етеді. Сондықтан ресурстарды ғана емес, сонымен қатар барлық оқу материалдарын, соның ішінде сұрақтар мен тапсырмаларды бейімдеу қажет болды. Біз барлық оқушыларға бейімделген оқу материалдарының бірнеше нұсқасын бейнеролик, мәтін, сызбалары мен суреттері бар презентация және т. б. түрінде ұсынуға шешім қабылдадық.
* Алдыңғы тоқсандардағы зерттелетін оқушылардың үлгерім көрсеткіштері-БЖБ және ТЖБ жұмыстарының нәтижелері талданды (І және ІІ тоқсандағы орташа көрсеткіш: С оқушысы – БЖБ 71,92%, ТЖБ 62,5%, В оқушысы –БЖБ 75,62%, ТЖБ 82,5%, А оқушысы – БЖБ 93,49%, ТЖБ 90%), сондай-ақ Lesson study зерттеуі аяқталған соң зерттелетін оқушылардан күтілетін нәтижелер құрастырылды.
Жүргізілген жұмыс нәтижелерін талқылағаннан кейін біз "11.3B: Web programming" бөлімі бойынша тізбектелген сабақтар сериясының жоспарын әзірледік. Бұл бөлімнің мазмұны деректер базасымен байланысты серверлік және клиенттік коды бар транзакциялық веб-сайттарды құру кезінде қажет болатын негізгі білімді қамтиды.
Бұл сабақ дәйекті сабақтардың екінші сериясы және екі негізгі "HTML markup language. Basic HTML tags" және "CSS style sheet" тақырыпты қайталау сабағы. "11.5.3.1 негізгі HTML тегтерін қолдана отырып сайт құру", "11.5.3.2 HTML тегтерін қолдана отырып деректерді енгізу үшін пішіндер жасау", "11.5.3.3 сайтты құру кезінде стильдердің каскадты кестесін пайдалану" оқу мақсаттарына қол жеткізе отырып, оқушылар HTML тегтерімен танысады және CSS-ті HTML парағына біріктіруді, деректерді енгізу үшін пішіндер жасауды және осы деректерді сервердегі дерекқорға сақтауды, сондай-ақ енгізілген мәліметтерді деректер қорындағы мәліметтерге сәйкестігін тексеруді үйренеді. Оқушылар сонымен бірге алған білімдерін сыртқы жиынтық бағалаудың үшінші компоненті болып табылатын курстық жұмысты жасау үшін қолданады.
Сабақтың тақырыбын анықтау және сыни ойлауды дамыту, сондай-ақ сабаққа деген қызығушылықты арттыру үшін біз әріптестерімізбен бірге сабақ тақырыбына байланысты суретті көрсету түрінде миға шабуылды қолдануды шештік. Бұл суреттер шынайы өмірдің мысалдары болып табылады (адамның қаңқасы және стильді киінген адам, жүні жоқ және әдемі жүнмен жабылған құс) және HTML кодын қолданбай және CSS-ті қолданып орындау нәтижелерінің айырмашылығын көрсетеді. Оқу мақсаттарымен танысқаннан кейін, жетістік критерийлерін жасамас бұрын, біз интерактивті "Категория бойынша бөлу" жаттығуын жоспарладық, онда оқушылар өткен тегтерді еске түсіреді, оларды “text”, “lists”, “links” және “form controls категорияларына жіктейді, сонымен қатар олар таныс емес тегтер бойынша не үйренетіндерін анықтайды. Жетістік критерийлерін жасау үшін Ж.М. әріптес жетекші сұрақтар арқылы оқушылар өз бетінше анықтап, флипчартқа жазуды ұсынды, ал А.С. түйінді сөздер жиынтығын қолдана отырып, бос орындарды толтыруды ұсынды. Біз екінші нұсқаны қабылдадық. бұл уақытты үнемдейді, сондықтан жоғары дағдыларды дамытуға көп уақыт кетеді. Осы жаттығуды орындағаннан кейін оқушылармен оқушылардың тиісті білім алуға ұмтылуы және оқуға ынталы болуы үшін оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін қайта талқылау қажет.
Бұл сабақты жоспарлау кезінде зерттеудің алғашқы сабағының талдауы ескерілді. Оқушылардың сауалнамасы мен сабақты бақылау нәтижелері бойынша оқушыларға жаңа тақырыптың күрделі терминдерін ағылшын тілінде түсіну және қолдану қиынға түсетіні анықталды. Алдағы сабақ үшін әріптес Н.А. күрделі терминдерді жалпы түсінікті сөздермен және сөз тіркестерімен алмастыра отырып, глоссарий дайындауды ұсынды. Мен оның интерактивті жаттығулармен Quizlet сияқты онлайн платформаларды пайдалану керек деген идеясын қостым және мүмкін болған жағдайда терминнің сипаттамасына терминді түсіндіретін қарапайым суреттер қосамын. Бұл әдіс мұғалімнің қосымша сауалнамасын қажет етеді, өйткені оқушылар терминдерді олардың мазмұнын түсінбестен салыстыра алады. Түзетуді қажет ететін оқыту әдісінің екінші аспектісі-айтылым және тыңдалым дағдыларын дамыту үшін әртүрлі белсенді әдістерді қолдану. Алғашқы зерттеу сабағын жоспарлау кезінде біз ағылшын тілін білудің әртүрлі деңгейлерін ескермедік. Алдыңғы сабақта оқушылар орындаған тапсырмалардың нәтижелері көптеген оқушылардың оқу және жазу тапсырмаларын орындайтындығын көрсетеді, бірақ ауызша жауап беру және тыңдау қиынға соғады. Бұл дағдыларды дамыту үшін әріптес А.С. «Hot seat», әдісін қолдануды ұсынды, онда орындықта отырған оқушы қалған оқушылар түсіндіретін терминді табады. Зерттеу тобының барлық мүшелері идеяны қабылдады, өйткені осы әдісті қолдана отырып, біз негізгі терминдерді қайталай отырып, алдыңғы сабақпен логикалық байланысты сақтаймыз, сонымен бірге тыңдау және сөйлеу дағдыларын дамытамыз. Бұл әдісті қолдану тиімді, бірақ көп уақытты қажет етеді, сондықтан біз тек қайталау үшін негізгі терминдерді таңдауымыз керек.
Білімді бекіту үшін әр қадамда "Жетістік сатысы" белсенді оқыту әдісін "Дұрыс реттілікті орнатыңыз", "Белгілері бар диаграмма", "Суреттегі нәтижеге сәйкес код жасау", "Жобалық жұмыстың тіркеу формасын стильдеу" сияқты жеке тапсырмалармен қолдану жоспарланған. Оқушылардың тапсырмаларын орындаудың әртүрлі қарқынына байланысты мен топқа жеке жаттығуларды бағалау критерийлерін қамтитын өзіндік бағалау парағын құруды ұсындым. Оқушыларды қажетті ресурстармен қолдау үшін classtools.net платформасының 3D cube ресурсы ұсынылды, бұл бұрын қолданылған және тиімді деп санайтын, текшенің әр түрлі жағында біз бейнелер мен веб-беттерге сілтемелер қойып, мәтіндер мен суреттерді кірістіре аламыз. Зерттеу тобының қалған мүшелері менің ұсынысымды қолдады, бірақ сонымен бірге кинестетик үшін ресурстардың қағаз нұсқасы қажет екенін айтты. Бұл тапсырма жеке, сондықтан әлсіз оқушыларға үнемі қолдау көрсету және барлық кезеңдерді аяқтау үшін қажетті ресурстарды ұсыну қажет.
Шағын топта орындауға арналған "Пифагор теоремасы туралы ақпараты бар веб-бетті құру", "Химия бойынша тест" тапсырмалары оқушылардың көшбасшылық қасиеттерін дамыту және эмоционалды жағынан әлсіздерді қолдау үшін әріптестермен бірлесіп жоспарланды. Бағалау үшін оқушылардың бағалау критерийлерімен жұмыс жасау қабілетін, өзінің және басқалардың жұмыстарын бағалау қабілетін дамыту және өз жұмыстарындағы қателіктер мен кемшіліктерді көру үшін алдын ала ұсынылған критерийлер бойынша өзара бағалауды қолдануды шештік.
"Домбырада ойнауды үйрету" атты соңғы тапсырма білімді тестілеу бойынша жасалған бағдарлама негізінде менің авторлық әдісім болып табылады. Оқушы сұрақтарға жауап бере отырып, баллдарды валюта түрінде жинайды, оған ойын соңында домбыраның шеберханасында тапсырыс бере алады. Аспап толық жиналған жағдайда "домбырада ойнауды үйрету" батырмасы іске қосылады, онда домбыраның ішектері тиісті нотаның дыбыстарын шығарады және иллюстрация мен бейне түрінде оқуға ресурстар ұсынылады, жүктеуге арналған электрондық кітап та қол жетімді. Біздің зерттеу тобымыз бұл әдісті тиімді және тақырыпқа қызығушылық тудырады, сонымен қатар ұлттық құндылықтарымыздың дамуында маңызды деп санайды. Бұл тапсырманы бағалау "Жетістік сатысы" бағалау парағында орындау жоспарланған болатын.
Жоғарыда аталған әдістерді жоспарлау және тапсырмаларды таңдау кезінде біз сабақты зерттеудің мақсаттарына үнемі сілтеме жасап, жоғары ойлау дағдыларын дамыту үшін сараланған тапсырмаларды орындауға уақытты үнемдеуге тырыстық. Жеке жұмыстар үшін әртүрлі ресурстар мен оқу материалдарымен, сондай-ақ мұғалім тарапынан қолдау көрсетуді жоспарланды.
Сабақ барысында жоспарланған сабақтың логикалық бірізділігі сақталды. Оқушылар сабақтың тақырыбын миға шабуыл арқылы бірден анықтай алды, жауаптарын негіздеді, сонымен қатар CSS қолданудың артықшылығын түсіндірді. Оқыту мақсаттарымен таныстырып, жетістік критерийлерін анықтау үшін "Категория бойынша бөлу" және "Бос орынды толтыр" тапсырмаларын орындады. Бұл қайталау сабағы болғандықтан, оқушылар оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін талқылауға белсенді қатысты.
Осыдан кейін интерактивті "Жұбын тап" жаттығуын қолдана отырып, learningapps.com онлайн-платформада күрделі терминдермен жұмыс жасап, оқушылардың оларды меңгеру деңгейін тексердім. Осы сабақты талқылау кезінде біз болашақта қайталау жаттығуларын орындағаннан кейін оларды басып шығарып, таратуымыз керек екенін түсіндік.
Алған білімдерін бекіту үшін алдыңғы жаттығудың көмегімен "Hot seat"ойынын өткіздік. Бұл жаттығу ұзақ уақытқа созылды, сондықтан 4 терминмен шектеуге тура келді. Оқушыларға кейбір терминдерді түсіндіру қиынға соқты, ал орындықта отырған оқушы бұл терминді ұзақ уақыт тапты. Бұл тапсырманы жоспарлау кезінде біз оқушылардың ыстық орындыққа қалай таңдалатынын ескермедік. Бірақ сабақ барысында менің есіме түсіп, randomnamepicker қосымшасы бар платформаны аштым, онда менің оқушыларымның есімдері сақталған.
Оқушылардың 70% уақытша шектеулерге байланысты бірнеше тапсырмалардан тұратын "Табыс баспалдақтары" стратегиясын орындады. Барлық оқушылар "Дұрыс реттілікті орнатыңыз", "Белгілері бар диаграмма", "Суреттегі нәтижеге сәйкес код жасау" тапсырмаларының критерийлері үшін "орындалды" деп белгіленген, тіпті егер олардың кейбіреулері суретті талдауды және қажетті тегтерді анықтауды қажет етсе де, оларды оңай орындады. Бұл тапсырмалардың тиімділігі-олар жоғары деңгейдегі ойлау дағдыларын дамыту үшін сұрақтар қою үшін қолданылатын етістіктер жиынтығы арқылы жасалады. "Жобалық жұмыстың тіркеу формасын стильдеу" тапсырмасы ішінара орындалды. Бұл мынадай критерийлерді қамтыды: «Веб-беттер үшін фон беру», «Отступтарды редакторлеу», «Шрифті өзгерту» және т.б. Бұл тапсырманы орындау үшін оқушыларға алдыңғы сабақта пайдаланушының деректерін енгізуге арналған өрістерді және енгізілген мәліметтерді деректер қорына жіберетін "Submit" батырмасын қамтитын тіркеу формасының HTML құрылымын дайындау бойынша үй тапсырмасы берілді. Осы бөлімнің “Script language”, “Using script language to create a site” тақырыптары бойынша оқушылар ""Submit" батырмасын басқаннан кейін енгізілген пайдаланушы мәліметтері деректер қорында сақталуы үшін мәліметтер базасымен байланыс орнатады, сонымен қатар енгізілген деректердің мәліметтер базасындағы мәліметтермен сәйкестігін тексеру жүргізілетін авторизация нысанын жасайды. Кейбір оқушылар үй тапсырмасын орындамағандықтан, оларды үй тапсырмасын орындағандармен жұптастыруға тура келді. Біздің зерттеу тобымыз болашақ сабақтар үшін осындай жағдайларды қарастырып, үй тапсырмасын орындамаған оқушыларға алдын-ала файлдарды дайындау керек деп атап өтті. Сондай-ақ біздің зерттеу тобымыз оқушыларды үй тапсырмасын орындауға қалай ынталандыру керектігі туралы ойлануы керек.
"Пифагор теоремасы туралы ақпаратты қамтитын веб-бетті құру" және "Химия бойынша тест" топтық жұмыстары оқушылардың білім деңгейін, көшбасшылық қасиеттерін және әлеуметтік бейімделуін ескере отырып, оларды шағын топтарға тиімді бөлуге байланысты сәтті орындалды. Кейбір оқушылар үшбұрыштың суретін тапты, басқалары есептеу формуласын дайындады және Веб-беттің прототипін салды, осылайша оқушылардың коммуникативтік дағдыларын және әлеуметтік-психологиялық бейімделу деңгейін арттырды деп санаймын. Бұл әдісті қолданудың әлсіз жағы мұғалім топ мүшелері арасында рөлдердің біркелкі бөлінуін, жұмыстың алға жылжуын, сондай-ақ жұмыстың сәтті болуы үшін қолайлы ресурстарды ұсынуды үнемі қадағалап отыруы керек еді. Барлық оқушыларға әр түрлі ресурстардың электронды және қағаз нұсқасы ұсынылды, бірақ кейбір оқушылар қолайлы ресурстарды таңдауда қиындықтарға тап болды. Ұсынылған ресурстарға қарапайым тұжырымы бар түсінікті терминдер бар және орта мектеп оқушыларына арналған бейнелер кірді, мәтін, сызбалар мен суреттер AQA A-Level Computer Science оқулықтарынан алынды. Бұл ресурстарда жетістікке жету үшін және оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға ықпал ететін веб-сайттарды орналастыруға арналған қосымша тегтер бар. Тиісті ресурстарды таңдауда туындаған қиындықтар ақпаратты қабылдаудың әртүрлі типтері бар оқушыларға бірнеше нұсқаны ұсынуға байланысты туындады.
Жоғарыда аталған тапсырмалардың көмегімен "Математика", "Химия"пәндерімен жанама пәнаралық байланыс жүзеге асырылды. Веб-бетті құру үшін оқушылар "Тікбұрышты үшбұрыш" тақырыбы бойынша математикадан алған білімдерін пайдаланды, веб-параққа тікбұрышы үшбұрыштың суретін қосты, сонымен қатар есепті шешу алгоритмін және гипотенузаның ұзындығын есептеу формуласын анықтап, оларды веб-параққа орналастырды. Бұл тапсырманы орындау математикадан сыртқы жиынтық бағалау кезінде қолданылатын оқу материалын қайталауға ықпал етті. Химиядан тест тапсырмасын жасау үшін "Atomic structure" тақырыбы бойынша Химия оқу бағдарламасына және олардың жас категориялаырна сәйкес келетін сұрақтар пайдаланылды.
Бұл тапсырма үшін өткізілген өзара бағалау бір-бірін құрметтеу және тыңдау, өз көзқарасын білдіру және негіздеу, сондай-ақ жалпы шешімге келу қабілетінің дамуына ықпал етті. Топтық жұмыс үшін дайындалған бағалау критерийлері оқушылармен келісілді және жұмысты бастамас бұрын "Достық интерфейс құру", "Мәселені шешу алгоритмінің тұтастығы" сияқты критерийлермен толықтырылды. Өзара тексеруден кейін мен веб-бетті жақсартудың күшті жақтары мен жолдарын және стильдерге сәйкес тегтерді қолдануды көрсете отырып, кері байланыс жасадым.
"Домбырада ойнауды үйрету" тапсырмасын орындау барлық оқушыларды ынталандырды, олар домбырада ойнауға қол жеткізу үшін барлық сұрақтарға дұрыс жауап беруге тырысты. Бұл бағдарлама оны сабақта пайдалану үшін барлық компьютерлерге алдын-ала орнатылды. Осы тапсырманы орындамас бұрын, нұсқаулық интерактивті тақтада көрсетілді және барлық оқушылардың жұмысқа кірісуін күтуге тура келді. Бірақ барлық оқушылар белгілі бір уақытқа дейін тестілеуді аяқтап, 100% нәтиже көрсетті. Осы ойынның көмегімен біз "Өнер" және "Музыка" пәндерімен пәнаралық байланысты жүзеге асырдық, оқушыларға домбырада ойнауды үйренуге, сондай-ақ ішекті домбыраның ноталарын тыңдауға мүмкіндік бердік. Пәнаралық байланысты қолдану басқа пәндердің немесе элективті курстардың мазмұны арқылы пәнге деген қызығушылықты арттыру үшін әртүрлі тапсырмаларды жасауға ықпал етті.
Өзін-өзі бағалау парақтарын пайдалана отырып, оқушылар "Табыс баспалдақтары" және "Домбырада ойнауды үйрету" тапсырмаларында орындалған жұмыстардың күшті және әлсіз жақтарын анықтап, өз жұмысын бағалау критерийлері бойынша объективті бағалай алды. Үй тапсырмасын орындамаған және жұпқа біріктірілген оқушыларда сол тапсырманың критерийлері үшін "орындалды" деген белгі қою қажеттілігі туралы сұрақ туындады.
Қорытындылай келе, сабақ сәтті өтті деп айта аламыз, өйткені зерттеу мақсаттары мен сабақтың мақсаттарына бейімделген барлық қалыптастырушы тапсырмалар оқушылардың курстық жұмыстарына авторизация формасын сәндеуге арналған кейбір критерийлерден басқа барлық бағалау критерийлері бойынша оң нәтиже көрсетті. Біз оқушылардың білімін шоғырландырып, сайтты құру және стильдердің каскадты кестесін пайдалану кезінде қолданылатын қосымша тегтер туралы білім алдық. Оқушылар авторизация формасын құру кезінде осы сабақта қолданған білімдерін келесі сабақтарда қолдана алады. Даму үшін педагогикалық салада мен нақты жағдайларға арналған әртүрлі сұрақтар қоюды бөліп көрсетемін. Барлық қолданылған әдістер сараланған әдістерді пайдалану және жоғары деңгейдегі ойлау дағдыларын дамыту кезінде олардың тиімділігін анықтай отырып, менің кәсіби дамуымның мақсатына жетуге ықпал етті.
Достарыңызбен бөлісу: |