Сабақ тақырыбы: Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару (1)



бет1/4
Дата15.04.2023
өлшемі32,69 Kb.
#82920
түріСабақ
  1   2   3   4




Күні, айы:




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: «Манашы орта мектебі» КММ




Мұғалімнің аты-жөні: Самаликова Рзакан Нурбергеновна

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару (1)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.6
мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару.

Сабақ мақсаты:

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез, ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.

Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын:

Қазақша

Русский

English

теңдеу

уравнение

equation

мәтінді есеп

текстовые задачи

word problems

сызықтық теңдеу

линейное уравнение

linear equation



Құндылықтарға баулу

  • жұппен жұмыс жасай отырып оқушыларды өзара сыйластыққа, сенімділікке баулу;

  • оқушы өз бетімен ақпаратты табу;

  • қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану.

Пәнаралық байланыс

Геометрия

Алдыңғы білім

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру
1) Сәлемдесу;
2) Оқушыларды түгелдеу;
3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару;
4) Топқа бөлу.


Сабақтың ортасы


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
876(2)
Апалы-сіңлілі үш қыз 12 кәмпитті бөлгенде ең кішісіне ең үлкен апасына қарағанда 3 есе артық, ортаңғы сіңлісіне 2 есе артық кәмпит келді. Қыздардың әрқайсысында қанша кәмпит бар?
Жауабы: Апасында 2, ортаңғы сіңлісінде 4, кіші сіңлісінде 6 кәмпит


ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу:
Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару үшін алдымен есептің шарты бойынша теңдеу құрастыру керек.
Мәтінді есептерді теңдеудің көмегімен шығаруға мысалдар қарастырайық:
1-мысал. Ең қысқа найзағай мен ең ұзын найзағайдың ұзындықтарының қосындысының мәні 158км. Ең қысқа найзағайдың ұзындығы ең үлкен найзағайдың ұзындығынан 140км-ге қысқа. Ең қысқа найзағайдың ұзындығы мен ең үлкен найзағайдың ұзындығын табыыңдар.
Шешуі: ең қысқа найзағайдың ұзындығын х км деп белгілейік. Сонда ең ұзын найзағайдың ұзындығы (х+140)км болады.
Есептің шарты бойынша олардың қосындысының мәні 158км. Демек, х+(х+140)=158 теңдеуін құрастырамыз. Оны шығару үшін теңдеудің сол жағындағы жақшаны ашып, ұқсас қосылғыштарды біріктіреміз: 2х+140=158 немесе 2х=18, x=9. Олай болса, ең қысқа найзағайдың ұзындығы 9км, ең ұзын найзағайдың ұзындығы 149км.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет