Сабақ түрі: сайыс сабақ Сабақтың мақсаты: оқушыларды тапқырлыққа, жинақылыққа, пікір айта білуге баулу Сабақ барысы



Дата06.01.2022
өлшемі293,79 Kb.
#12016
түріСабақ
Байланысты:
Шырпымен шығарылатын есептер


Сабақтың тақырыбы: Шырпымен шығарылатын есептер

Мерзімі: Сыныптар: 5-6

Сабақ түрі: сайыс сабақ



Сабақтың мақсаты: оқушыларды тапқырлыққа, жинақылыққа, пікір айта білуге баулу

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  • Психологиялық ахуал орнату.

Оқушылар өздерін жақсы қасиеттерін атай отырып, таныстырады.

1 – топ : «Алғырлар»

2 – топ: « Тапқырлар»



  • Миға шабуыл:

- Механикалық сағат циферблатынды қандай цифр 6 санына керісінше орналаскан? (1 балл)

- Екі қарама – қарсы санның қосындысы 12 – ге тең. Сандарды ата. (1 балл)

- Қанша айда 28 күн бар? (1 балл)

- Жарты алма неге ұқсайды? (1 балл)



2. Негізгі бөлім. Шырпымен шығарылатын есептер (әр тапсырма - 3 ұпай)

1. Тура теңдікке арналған тапсырма. Берілген шырпы таяқшаларынан тек 1 ғана таяқшаның орнын ауыстыру арқылы тура теңдік орындалатындай өзгерту қажет. (амалдарды, сандарды өзгетуге болады)





Жауабы:

1) 8 санын 9 санына озгерту арқылы 1 шырпыны 0 санына апарып, 8 – ге озгертуге болады.

2) 4 санын 11 санына озгерту арқылы теңдік тура болады.

2. «Балықты айналдыру» тапсырмасы. 3 шырпыны өзгертіп орналастыру арқылы балықтың бағытын керісінше өзгерту қажет. Яғни, балық 180 градусқа кері айналуы керек.





Жауабы: Төмен жағында орналасқан 3 шырпыны жоғары жағына орналастыру арқылы(Суретте анығырақ көрсетілген)



  1. «Кілттерді жинау» тапсырмасы. Бұл тапсырмада 10 шарпыдан кілт бейнесі құрастырылған. 4 шырпының орнын ауыстыру арқылы 3 шаршы құрастыр.



Жауабы: сол жақта орналасқан шаршыны бұзып оң жақтағы шаршыға жалғап орналастырғанда, 3 шаршы шығады.



Сергіту сәті. «Шимайды шеш»

  1. «Икс – ноль кестесі» тапсырмасы. 3 шырпыны 3 шаршы шығатындай алмастырып орналастыру қажет.

Жауабы:

  1. «Оннан бес» тапсырмасы. Шарты: Алдарыңызда 24 шырпыдан құралған 9 кішкене шаршылар көрсетілген. 8 шырпыны алып тастау арқылы 2 шаршы ғана қалатындай орналастыру қажет.

Жауабы:

  1. 2)



  1. «Жалғыз үшбұрыш» тапсырмасы. 2 шырпыны қозғау арқылы 9 үшбұрыштың орнына 1 үшбұрыш қалдыру қажет.

Жауабы:

Қорытынды.

Әр топ ұпайлары есептеледі. Жеңімпаз топ анықталады.



Шырпымен шығарылатын есептер оқушының логикалық ойлау қабілетін дамытуға үлкен септігін тигізеді. Осы тақырыпқа байланысты 2 топ бір – біріне кері байланыс беріп кетеді.

Рефлексия. Оқушылар сабаққа «Бас бармақ» әдісі бойынша баға беріп жібереді.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет