Сабақтың тақырыбы: Баққожа Мұқай «Өмірзая» романы Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты



Дата10.05.2023
өлшемі219,97 Kb.
#91562
түріСабақ


САБАҚ: қазақ әдебиеті
Бөлім: Заман шындығы

№49 орта мектеп

Күні: 21.11.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Құрманалиева Д.Д.

Сынып: 11 «б»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Баққожа Мұқай «Өмірзая» романы



Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:

11.3.2.1 көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;



Сабақтың мақсаты:



Барлық оқушылар

көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалайды

Пәнаралық байланыс:

Қазақстан тарихы

Осыған дейін меңгерілген білім:

«Өмірзая» романы

Жоспар

Сабақтың кезеңі

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз
дер

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Сабақтың басы


5 минут
Сабақтың ортасы

30 минут



Сабақты бекіту

І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жеті септік” әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарымен ұжымдық талқылайды.



  • Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін

таныстыру

Мағынаны тану


Өткен заман мен қазіргі заман туралы ұғымдармен таныстыру

Оқу мақсатына сай тапсырманың орындалуын,дескрипторын түсіндіреді.

Ұйымдастыру кезеңі: “Тәуелсіз ел түлегіне тілек” әдісі арқылы білім алушыларға жақсы тілек айтып жағымды ахуал қалыптастыру.
Мақсаты: білім алушыларды тұлға болуға бағыттау, барлығын сабаққа қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.
Тиімділігі: мұғалім тілек айту арқылы елдік сана сезімдерін оятады.

  • Жеті септік”арқылы алдыңғы білімді саралау

  • А.с Басты кейіпкер кім?

  • І.с Кімнің шәкірті?

  • Б.с Кімге қарсы шықты?

  • Т.с Кімді сүйді?

  • Ж.с Қайда жатты?

  • Ш.с Кімнен қиянат көрді?

  • К.с Кіммен сырласты?

  • Ес қария екеуі не туралы сырласты?

Заман туралы ұғымдарды сәйкестендір

Заман сипаты

Жауабы

Күрделі өмір айнасы

«Өмірзая» романындағы заман

Күрескерлік сарынды заман

КСРО кезеңі

Тыныштық орнаған заман

Қазіргі заман

Ұлттық рух оянған заман

Тәуелсіз Қазақстан

Зобалаң заман

Сталиндік репрессия

Құлдық сананың құрбаны болған заман

Кеңестік тоталитарлық жүйе

Демократиялық қоғам

Қазіргі заман

3-тапсырма.


Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
1-қатар оқулықтағы романның 1,2- бөлімдерінен
2-қатар романның 3-бөлімі
3-қатар романның 5-бөлімі бойынша
Оқушылар көркем шығармадан үзіндін жазып,заман көрінісін жеке түсіндіреді.
Жұпатасып қазіргі заман көрінісімен салыстырып бағалайды

Көркем шығармадан үзінді

Заман көрінісін түсіндір

Қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;













  • «Куәгер–кейіпкер» сөйлейді.

Желтоқсан оқиғасы туралы ойтолғау

  • «Болмыс» өткенге өлеңмен өнеге көрсету



ҚБ.Өзара бағалау
«Екі жұлдыз,бір тілек»


ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


Дескриптор.
-заман сипатын түсінеді;
- жауабын сәйкестендіреді.

Дескриптор:


мысал келтіреді; 3балл



Ашық хат
STEM


https://quizlet.com/


STEM
https://quizlet.com/
11-сынып
Қазақ әдебиеті оқулығы
А.С.Ақтанов
А.Қ.Жүндібаева,Ж.Н.Нұрлыбаева
Алматы: «Атамұра»,
2020.
https://www.youtube.com/watch?v=Oj2y7mfSq6Y



Сабақтың соңы


5 минут

Рефлексия «Туған елге тілек» жас шыбыққа түлектер елімізге,Отанымызға тілектерін жазады.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі



Сабақтың рефлексивті есебі


Роман мазмұны бойынша білім алушылар көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырмалы талдау арқылы оқу мақсатына жетті.Романдағы тарихи оқиғаларға қазіргі заман тұрғысынан бағалау жасалды.
Оқу мен оқытуда «Жеті септік», заманауи ұғымдарды https://quizlet.com/ сайыты арқылы
сәйкестендіру әдістері ұтымды қолданылды.
Желтоқсан оқиғасына қатысушы куәгер, директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Б.Ахмедов өз естелігінен есті әңгімелер айтып берді.Бұл сабақтың тәрбиелік құндылығын арттырды.
Нәтижесінде,мектеп бітіруші түлектер өткен тарихты бағалап,елжандылық,Қазақстандық патриотизм сезімдері нығая түсті.
Пән мұғалімі: Мұратаева Майя
Сабақтан көріністер




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет