Сабақтың тақырыбы: Доспамбет жырау «Қоғалы көлдер, қом сулар», «Айналайын, Ақжайық» толғаулары



Дата27.03.2022
өлшемі25,29 Kb.
#28971
түріСабақ


Білім беру ұйымының атауы

«Шошанай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

1-бөлім. Туған жерім- аялы алтын бесігім

Педагогтің аты-жөні:

Жексембай Гүлжанат Құрманғалиқызы

Күні:

19.03.2022 жыл

Сынып:7

Қатысушылар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Доспамбет жырау «Қоғалы көлдер, қом сулар», «Айналайын, Ақжайық» толғаулары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;

6.3.4.1 - көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

-Доспамбет жыраудың өмірбаянын, өлеңдерін,шығармаларын жатқа біледі.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

- Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту

- Шығармадан бейнелеу құралдарын ажыратады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

-Шығармадан дәйек келтіре отырып, бейнелеу құралдарын ажыратып, қолдана алады.

-Шығармадан кейіпкер типтерін ажырата алады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


5 минут


Амандасу, түгендеу . Туған жер тақырыбында жазылған өлеңдерді еске түсіру . Өзара талқылау:

Айналайын- Ақ жайық” өлеңінің идеясын ата.



Доспанбет жырау – “зар заман” - ақындарына жата ма?


Оқушылар бүгінгі өтілетін тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

Ойланады, пікірталасқа түседі




«Ынта-лан-дыру» арқылы бағала-нады



Жалмухан-ова Б.Х.

Білім беру бағдар-ламасы бойынша оқу-тәрбие

жұмыста-рында қолданыла-тын әдіс-тәсілдер:

Атырау,2018.(6 бет)



Өткен білімді еске түсіру
10 минут

Үй тапсырмасы сұралады.

«Кездейсоқ есім»-әдісі . Кімнің есімі таңдалса, сол конверттегі сұрақтарға жауап береді. 1.Әбу Насыр Әл-Фарабидің өмірі туралы не білесің? 2.Ұлы ғалымның бойында қандай қасиеттер болу керек? 3.Әлемнің екінші ұстазымен танысу арқылы қандай ой түйдің ?



Доспанбет жыраудың өмірі мен шығармашалығын қысқаша мазмұндайды . «Кездейсоқ есім»-әдісі бойынша үй тапсырмасы сұралады .

Бес балдық жүйе бойын-ша бағалау жүргізі-леді.

Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»

6-сынып


Алматы «Ата

-мұра»баспа-сы (30-бет)



Жаңа білім
10 минут

Айтылым.

Презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылар интербелсенді тақта арқылы жырау өмірбаянымен танысады .Кері байланыс ретінде сұрақтар қойылады

Доспамбет жырау (1490 – 1523) — жырау, қолбасшы, батыр. Доспамбет жырау қазақ халқының қалыптасу кезеңінде өмір сүрді. Кіші Ноғай ордасында әскери қолбасшы болды. Дешті Қыпшақты көп аралаған, Бақшасарайда, Стамбұлда болған. Қырым ханының жағында көптеген әскери жорықтарға қатысқан.


Кезекпен интербелсенді тақтадағы ақын өмірбаянын оқиды. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Бір-бірінің пікірін, ойын мұқият тыңдайды.

Екі балдық жүйе бойын-ша бағалау жүргізі-леді.

Интербелсенді тақта

10 минут

Жазылым.

Жыраудың негізгі ойына тірек болған сөздерді дәптерге теріп жазыңдар.Адам қандай жағдайда өкінбейді дейді?





Дескриптор:

-өлеңдерді салыстырады;

-шығармадан мысал келтіреді;


Дес-криптор негізін-де бағалау жүргізі-леді.

Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»

6-сынып


Алматы «Ата-мұра»баспа-сы (30-бет)

Бекіту
10 минут

Жазылым

Доспанбет жырауды кейіпкер ретінде ал .Кейіпкер типтерін тек тұрғысынан сипатта . Тип – көркем әдебиеттегі жинақтау . Мысалы,Аяз би образы –бір ғана Аяз бидің емес,сол кезеңде өмір сүрген аз би тектес адамның жиынтық бейнесі



Дескриптор:

-шығармадағы өзекті мәселені анықтайды;

-автор бейнесін анықтайды;

-шынайы өмірмен байланыстыра-ды;



Дес-криптор негізін-де бағалау жүргізі-леді.

Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»

6-сынып


Алматы «Ата-мұра»баспа-сы (30-бет)

Кері байланыс

Рефлексия

Мен сабақты жақсы түсіндім

Менің сұрағым бар

Мен сабақты түсінбедім













Оқушылар тақтада ілініп тұрған рефлексия парағын (+,-)толтырады

«Ынта-лан-дыру» арқылы бағала-нады.







Үй тапсырмасы.

«Қоғалы көлдер, қом сулар», «Айналайын,Ақжайық» толғауларын жаттау

“Әр мекені елімнің-қарашығындай көзімнің” –эссе жазу . Эсседе өздерің тұратын аймақтағы өзен-судың бүгінгі жай-күйі қамтылуы тиіс .


Дескриптор:

-салыстыру жүргізеді;

-шығармадан мысал келтіреді;

-берілген мақалдың мағынасын ашады;






Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»

6-сынып


Алматы «Ата-мұра»баспасы (30-бет)


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет