Сабақтың тақырыбы: Гибридтену түрлері: sp, sp 2, sp №1 зертханалық тәжірибе



бет1/2
Дата09.05.2023
өлшемі0,74 Mb.
#91346
түріСабақ
  1   2


Қысқа мерзімді жоспар.

Бөлім:

10.1 C Химиялық байланыс

Педагогтің аты-жөні:

Оңғарбай.С

Күні:

30.09.

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3.
1 зертханалық тәжірибе
«Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.1.4.4 гибридтелу түрінің әрт үрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Гибридтену, молекулалар геометриясы туралы түсінік қалыптастырады
Көпшілік оқушылар үшін:
Заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын анықтайды
Кейбір оқушылар үшін:
Орталық атомның сыртқы электрондық орбитальдарының гибридтенуінің әр түрлі типіне сәйкес келетін молекулалардың геометриялық конфигурацияларын анықтайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
3 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Жағымды атмосфера құру.

Сабаққа дайындық жасайды,сәлемдеседі.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Оқулық, жұмыс дәптері
Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

Жаңа сабаққа кіріспе
1 0 мин

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін толықтырады.

1.Атомдық орбитальдардың гибридтенуі деген не?
2.Неліктен коваленттік байланыстардың белгілері бір бағытта болады?
3.Гибридтенуге мысалдар келтіру.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу 20 мин.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.



Дескриптор: Жалпы - 3 балл
Заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын анықтайды

Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.




Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

1.Тапсырма
Молекуланың геометриялық пішіндерін атап, қай гибридтену типтеріне тән екенін көрсетіңіз:

а)______________ ә)____________
б) _______________

Дескриптор: Жалпы - 3 балл
1.Суретті талдау
2.Түсіндіру.
3.жазып көрсету.

ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.

10 мин

Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
3.Тапсырма
Мына заттардың формулалары берілген:
а) C2H4; г) Н2О; к) C2H2;
б) CH4; д) BCl3; л) C6H6;
в)BeH2; е) NH3; м) SiCl4.
sp3 типті гибридтену қай заттарға тән?



2.Тапсырма
Теориялық ақпараттар негізінде бөлшектер немесе молекулалардың пішінін және гибридтелуін анықтау үшін алгоритм құру:





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет