Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: (ЖМБ)
|
10.1 D Стехиометрия
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Практиканттың Т.А.Ә. (болған жағдайда)
|
Каумбаев Суннатулла Абдуғаниұлы
Орынбаев Нұрғиса Мәдиұлы
|
Күні:
|
10.10.2023 ж.
|
Сынып:10
|
Қатысушылар саны:
қатыспағаны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
|
Бағалау критерийлері:
|
Оқушылар:
1. Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын түсінеді;
2. Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының қолдану аясын атайды;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар үшін:
Зат массасының сақталу заңын, көлем қатынастар заңын және авогадро заңын біледі және түсінеді
Көпшілік оқушылар үшін:
Зат массасының сақталу заңын қолдана отырып, реакция теңдеуі арқылы есептер шығара алады
Кейбір оқушылар үшін:
Зат массасының заңы өндірістік процесстерде жүретін түсінеді және өзінің жеке зерттеулерін жүргізеді
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Дарынды оқушылар
|
Барлық оқушылар
|
Ерекше қажеттілік
|
Сабақтың басы
7минут
|
I. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
Мақсаты:
Білім алушылар арасында достастықты және құрметтеуді, қолайлы ортаны қалыптастыру.
|
І. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Кезекші бүгін сабақта кімнің жоқ екенін айтады. Оқушылар кітап және дәптерлерін шығарып, бүгінгі күнді жазады.
Күтілетін нәтиже:
Жауапкершілік дағдысын қалыптастыру.
|
Оқушылардың көңіл-күйі бақыланады
|
Оқулық, тақта, түрлі түсті қағаз,
|
II. Оқу мақсаты және күтілетін нәтижені бірлесе талқылау:
Оқушылармен бірге оқу мақсатын талдап, бүгінгі сабақта қандай нәтижеге қол жеткізетінін оқушылармен талдау. Бұл оқушылардың нәтижелі және сапалы білім алуына, мақсатқа жету үшін міндет қоюға көмектеседі.
Мақсаты: Тақырыпты өзектендіру. Проблеманы анықтау.
|
ІІ. Оқушылар мұғаліммен бірге оқу мақсатын талдап, бүгінгі сабақта қандай нәтижеге қол жеткізетіндерін айқындайды.
Күтілетін нәтиже: сабақтағы қадамдарын анықтайды. Мақсаттарын белгілейді.
|
Оқушылардың оқуға тартылуы бақыланады, қолдау көрсетіледі.
|
Оқулық, тақта
|
III. Топқа біріктіру
Барлық оқушыларды топқа бөлу
Мақсаты: Білім алушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылықтарын туғызу.
|
ІІІ. Период бойынша( I, II, III период элементтерін таңдау арқылы) 3 топқа бөлінеді.
Күтілетін нәтиже:
- Әртүрлі ортада жұмыс істеу белсенділіктерін жоғарылату
|
Оқушылардың қарым-қатынасқа түсу ынтасы бақыланады.
|
Слайд, суреттер
|
IV. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін толықтырады.
|
IV. «Миға шабуыл» әдісі
1.Зат массасының сақталу заңының заманауи тұжырымдамасы қандай?
2.Энергияның сақталу заңының тұжырымдамасын айтыңдар?
|
«Мадақтау әдісі»
Сұраққа жауап беру барысында талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Мақтау сөздері,
|
Сабақты ортасы
23 минут
|
V. Жаңа сабақ
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
|
V. Жаңа сабақ
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Дескриптор:
Жаңа ұғымдармен танысып, формулаларды толық жазып алады;
Зат массасының сақталу заңын, көлем қатынастар заңын және авогадро заңын біледі және түсінеді;(3 балл)
Күтілетін нәтиже:
- Білім алушылардаион алмасу реакциялары туралы ой қалыптастыру;
- Химиялық реакция құрамын білу;
|
«Мадақтау әдісі»
Формативті бағалау жүргізіледі. Оқушылардың дәптерін тексеріп, тиісті мадақтау сөздері жазылады. Мысалы
«Жарайсың» , «Бәрекелді», т.б.
|
Оқулық, дәптер
|
Сабақты соңы
15 минут
|
VI. Мұғалім оқушыларға жеке орындауға алдын-ала дайындалған парақшадағы тапсырманы береді.
Мақсаты :
Оқушылардың білімдерін шыңдау және тексеру. Өткен сабақтарға шолу жасау.
|
VI. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Оқулықта берілген 1-5 тапсырмаларлы толық сабақ үстінде шығарады.
Дескриптор:
- Өткен сабақтарға қайталау жасайды;
- Есептерді жаңа сабақтағы өткен білімдерін пайдалану арқылы шығарады; (5 балл)
|
«Өзін-өзі бағалау» әдісі.
Мұғалім жауаптарды оқиды, оқушылар өздері қате-дұрыстығын белгілейді.
Оқушыларды әділдікке, шыншылдыққа насихаттайды.
|
Оқулық
|
VII. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
VII. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Оқушылардың сабаққа деген зейіні бағаланады.
|
|
VIII. Мұғалім оқушыларға үй тапсырмасын үйде орындауға нұсқаулық береді.
Мақсаты: Жаңа білімді толық қалыптастыру;
|
Үй тапсырмасы.
Оқулықта көрсетілген №6-7 есептерді шығарып келеді.
Күтілетін нәтиже:
Жаңа сабақты қаншалықты түсінгендітерін бақылау,қателермен жұмыс жасау;
|
Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу дағдысы зерттелінеді.
|
|