Сабақтың тақырыбы: Оқу мақсаты: Сабақтың мақсаты



Дата25.11.2023
өлшемі71,45 Kb.
#125923
түріСабақ


Пәні: Қазақстан тарихы:

Білім беру ұйымының атауы:

Педагогтың аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

10

Сабақтың тақырыбы:

Оқу мақсаты:


Сабақтың мақсаты:

Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
10.2.1.2 -этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау

Қазақстан аумағындағы этногенез үдеріінің басталуы туралы түсіндіру, этногенез бен этникалық процестердің қалыптасу кезеңдерін анықтау



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері\уақыты:

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс
тар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі:
-оқушылармен сәлемдесу;
-оқушыларды түгендеу;
-ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа дайындала
ды.

«Мадақ
тау» арқылы бағалау



Кітап
Слайдтар
Видеороликтер
Хабарламалар




ІІІ. Ой қозғау. Сабақ тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға кілт сөздер беріледі
Этногенез
Этникалық үдерістер
Этникалық-тілдік тиістілік
Угор-финдік
Үнді еропалық
Үнді ирандық
Ирандық
түркілену

Оқушылар кілт сөздердің мағынасын түсіндіру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.



Стикер
лер арқылы бағалау




Сабақтың ортасы

ІҮ. Жаңа тақырып:
Қазақтар этногенезінің кезеңдері:
Фин-угор кезеңі. Ботай-Терсек мәдениетін жасаушылар аралас еуропеоидті-оралдық антропологиялық түрге жатады. Ғалымдардың көпшілігі оларды угорлар деп есептейді.
Үндіеуропалық кезеңі. Үндіеуропалықтармен қола дәуірінің жақсы зерттелген кезеңі Андрон мәдени қауымдастығының уақыты байланыстырылады. Андрондықтардың үндіирандық екендігі туралы жазбаша және лингвистикалық деректермен расталады.
Андрондықтар антропологиясы. Андрондықтар еуропеоидтердің екі типінде кездеседі. Ұзын бас сүйекті және сопақтау бетті жерортатеңіздік тип олар мекендеген жердің батыс бөлігінде болды. Андрондықтар мекендеген аймақтың солтүстігінде оралдық типтің, ал шығысында моңғолоидтықтың айқын белгілері орын алған.
Ү. Жаңа тақырыпты меңгерту
Топтық жұмыс. Сабақты тереңдете меңгерту мақсатында оқушыларға топтық тапсырма беріледі. «Джигсо» әдісі
1-топ Қазақтар этногенезінің басталуы
2-топ Этногенездің түркілік кезеңінің басталуы
3-топ Ұлы Даланың ирандық тайпаларының тағдыры
Топтық тапсырмаларды орындау үшін берілетін критерийлер:
- тарихи деректерді қолданады;
- оқиғаның тарихи құндылығын анықтайды
- деректерге жаңаша көзқарас ұсынады
Жеке жұмыс. Картамен жұмыс. Карта бойынша 1) сақ, юэчжи, үйсін, қаңлы, ғұн тайпаларының мекендеген және көшіп-қону аймақтарын анықта



Дескрипторлар:
Картадан атаулы аймақтарды көрсетеді;
Картада аймақтардың шекарасын белгілейді.

Оқушылар берілген мәліметтер мен танысады. Алған білімдеріне талдау жасайды.

Оқушылар критерийлерді қолдана отырып топтық тапсырма орындайды.


Оқушылар дескрипторларды қолдана отырып картадан атаулы аймақтарды анықтайды.


«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау



Дескрипторлар арқылы бағалау

Слайд

Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.


Үй тапсырмасы: Тақырыпты түсініп оқу. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау



Оқушылар «Бес саусақ» әдісі бойынша кері байланыс жасайды.








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет