Сабақтың тақырыбы: Сауда тарихы Оқу мақсаты



бет1/2
Дата26.12.2023
өлшемі35,46 Kb.
#143663
түріСабақ
  1   2

Қазақ тілі мен әдебиетінен қысқа мерзімді жоспар



Оқу орны атауы

КММ «Гимназия №27»

Бөлім № 7

Сауда мен көмек.Екіжақты келісімді сауда.Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең,табылады?»

Педагогтың аты- жөні

Телеубаева Роза Қанибайқызы

Күні

11.01.2021 ж

Сыныбы 10 «А,Б,В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сауда тарихы

Оқу мақсаты:

10.1.1.1 - мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 - оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндегі негізгі ойға көзқарасын білдіреді, абзацтардағы негізді ойды табады,
астарлы ойды анықтайды, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолданады.

Бағалау критерийлері:

мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау,үстеудің қызметін анықтау

Тілдік мақсаттар:

Делдал,басымдық,екіжақты,мәміле,барлық

Бастапқы білім

Ұлттық мерекелер жайында ақпарат береді

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

ҚМЖ жоспарын тіркеу

Оқушы тапсырманы жүктейді







Жаңа материалды түсіндіру

Оқушылармен
сәлемдеседі,ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін бір-біріне сәттілік тілейді
Қызығушылығын ояту


« Ой»түрткі» сұрақтарын қояды

  1. Суретте не бейнеленген?

  2. Бұл заттардың сабақ тақырыбына қандай қатысы бар?

  3. Болжамыңды айт Сабақтың тақырыбын жазғызады..Тақырып бойынша презентациямен таныстырады.

Оқушылар бір-біріне тілек айтады.
Тақырыпқа байланысты презентациямен танысады. Суреттерді қарайды,талқылайды Сабақтың тақырыбын жазады.

Қалыптастырушы бағалау

Kundelik
«Сауда тарихы» презентация



Мәтіналды жұмыс


Тілдік бағдар



Жаңа сөздермен таныстырады, сөздік дәптерге жазғызады.. ЕСТЕ САҚТА!
Делдал-посредник Басымдық-приоритет Екіжақты-двусторонний Мәміле-согласование Барлық-все,весь

Дескриптор:


-Сөз тіркесін және сөйлем құра
Жазылым.
5-бет,2-тапсырма. Бағандағы сөздердің мағынасын анықта.Олардан сөз тіркесін құрап,жаз
Дескриптор:
-сөздердің мағынасын анықта;
-сөз тіркесін дұрыс құрап жаз;
Үстеудің жасалу жолы мен қызметін түсіндіреді
Үстеу іс-қимылдың, амал- әрекеттің, белгісін жай- күйін мекенін, мөлшерін, мезгілін білдіретін сөз табы. Мыс: бүнін төмен, жоғары, әрмен , бірталай т.б.
Үстеулер қалай? қанша? қашан? қайда? қайдан деген сұраққа жауап береді.
Сөйлемде пысықтауыштың қызметшіңн атқарады.
Негізгі және туынды түбір үстеулер.
Негізгі түбір үстеулер деп. құрамы жағынан бөлінбейтін
, негізгі түбір сөз арқылы іс- қимылдың, амал- әрекеттің түрлі белгісін білд-н сөздер аталады: кеше, ертең, кеш, бұрын, қазір,енді, әлі, жоғары , әрі-бері, тез, өте т.б.
Туынды түбір үстеулер деп. басқа сөз таптарынан

Жаңа сөздермен танысып, ауызша сөз тіркесін және сөйлем құрап,сөздікті дәптерге жазады


5-бет,2-тапсырма. Бағандағы сөздердің мағынасын анықтайды.Олардан сөз тіркесін құрап жазады


Үстеудің жасалу жолы мен қызметін түсінеді

Қалыптастырушы бағалау Жаңа сөздерді түсініп,сөз тіркесі мен сөйлемді дұрыс құрастырады.


Бағандағы сөздердің мағынасын анықтап.олардан сөз тіркесін құрап жазады

Үстеудің жасалу жолы мен қызметін түсінеді



Оқулық: Қазақ тілі мен әдебиеті Тіл – байрақ
, 10-сынып, 2-бөлім,
«Көкжиек- горизонт», 2019ж.
Авторлары: Ф.Ш.Оразба ева, Ж.Т. Дәулетбеков а, Р.С.Рахмето ва, А.Қ.Рауанди на, Б.Қ.
Мукеева

5-бет,2- тапсырма


Презентация
«Үстеудің жасалу жолы мен қызметі»







сөзжасамдық жұрнақтар арқылы, сөздердің бірігуі, қосарлануы арқылы жасалған үстеу сөздер аталады: әзірше, адамша, биыл, анда –санда т.б.
Туынды түбір үстеулер
бзірнеше жолмен жасалады:
Жұрнақ жалғану арқылы: - ша,-ше,-лай,- лей,- дайын,- дейін,-шалық,-шама,- шылап,-шілеп,-сыз,-сіз: адамша, ақшалай,- бойдай, қырандайын, түлкідейін, мұншама, соншалық,
итшілеп
Көнеленген қосымшалар арқылы: А) барыс септігінің көнеленуі арқылы; Ә) Жатыс с.к.а: Б) шығыс с.к.а.;В) көмектес с.к.а.
Мыс: жатқа, кешке, алда, жүресінен, шалқасынан, жайымен, жөнімен.
Сөздердің бірігуі арқылы туынды т. үстеулер жасалады.
Мыс: әжептәуір, әлдәқашан, биыл, жаздыгүні,т…б.
Туынды түбір үстеулер сөздердің қосарлануы арқылы да жасалады. Мыс: бостан-босқа, оқта- текте,енді-енді, ауызба- ауыз т..б.
Дара және күрделі үстеулер
Дара үстеулер деп құрамы бір ғана сөзден тұратын, қимыл-әрекеттің түрлі белгілерін білдіретін сөздер аталады: тез , әрең, мұнша, зорға, кенеттен т.б.
Күрделі үстеулер деп екі сөзден тұрып, қимыл - әрекеттің бір белгісін білд-н сөздер аталады: қыстыгүні, бірталай, анда –санда т.б.
Күрделі үстеулер қимыл- әрекеттің түрлі белгісін я мезгіл, мөлшерін білд-н сөздердің бірігуі, қосарлануы, тіркесуі арқылы жасалады.













Берілген
білімді бекіту



Тыңдалым.жазылым.
6-бет,3,4-тапсырма. Мәтінді тыңда.
Аудиомәтінді кездескен төмендегі сөздердің мағынасын анықта.Оларды қатыстырып,мәтіннен
түсінгендеріңді тезис түрінде жаз.
Қазба жұмыстары,қола дәуірі,тайпалар,малшаруашы лық,тері өңдеу,өрнек салу,еңбек бөлінісі,мәмілеге келу,екіжақты зат алмасу.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет