Сабақтың тақырыбы "Шұғаның белгісі" хикаятының тақырыбы мен идеясы



бет1/4
Дата21.02.2023
өлшемі96,66 Kb.
#69837
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
№ 13 Шұғаның белгісі хикаятының тақырыбы мен идеясы





Бөлім: Адам жанының құпиясы

Мектеп: Пән: Қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 9

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

"Шұғаның белгісі" хикаятының тақырыбы мен идеясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау.

Сабақтың мақсаты

"Шұғаның белгісі" шығармасындағы идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі автор бейнесінің рөліне талдау жасау.

Бағалау критерийі

  • Шығарма желісі бойынша идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі автор бейнесінің рөліне талдау жасайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау, жинақтау

Тілдік мақсаттар

әйел теңсіздігі, көңіл бөлу, шоқтығы биік туынды, суреткер, бейтарап қарамау, аяушылық сезімін білдіру, биікке көтеру, төрінен ойып тұрып орын алу, зерлі сөздің зергері, т.б.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Алдыңғы тақырып

Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

10 минут



І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.
І. Қызығушылықты ояту кезеңі
Ой шақыру
Бейімбет туралы айтылған Ілияс Жансүгіровтің сөзін талқылаудан бастайды және «6 Неліктен?» стратегиясын қолданып, сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақтармен байланыс орнатылады.

  • ««Шұғаның белгісі» – театрдың үлкен бір ойыны. Бұл – драма күйінде үлкен шығарманың бірі. Бұл бір дәуірдегі бай мен бұқараның тұлғасын көрсетеді».

І. Жансүгіров
«6 НЕЛІКТЕН» стратегиясы 
1. Неліктен Бейімбет әйел теңсіздігі мәселесіне көңіл бөлген? 
2. Неліктен «Шұғаның белгісі» хикаятын қазақ прозасының шоқтығы биік туындыларының бірі дейміз?
3. Неліктен Бейімбет Майлинді – "қазақ әңгіме жанрының атасы" дейді?
4. Неліктен суреткер қайғылы Шұғаға бейтарап қарамайды?
5. Неліктен автор басты кейіпкерге аяушылық сезімін білдіреді?
6. Неліктен Бейімбет өз заманының қыздарымен салыстыру арқылы Шұғаны биікке көтереді?
6. Неліктен Бейімбетті «тамаша талантымен әдебиетіміздің төрінен ойып тұрып орын алған зерлі сөздің зергері» деп бағалайды?



  • Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.

Бейімбет туралы айтылған Ілияс Жансүгіровтің сөзін талқылаудан бастайды және


«6 Неліктен?» стратегиясын қолданып, сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақтармен байланыс орнатылады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.



ҚБ




https://prezi.com/3ryl_bdh1mqk/presentation/
Бейімбет туралы ойлар

5 минут

10 минут

5 минут


5 минут



ІІ. Мағынаны тану кезеңі

Тақырып – автордың құбылысқа қатынасын шығармасында зерттеу, көрсету үшін сұрыптап алған негізгі ойы немесе ой жиынтығы.
Тәсіл – композиция мен тілдің арақатынасын көрсететін амал.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет