Сабақтыңтақырыбы



бет1/4
Дата06.10.2023
өлшемі0,95 Mb.
#113303
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
Ашық сабақ Есту мүшесінің құрылысы. Есту гигиенасы 8 сынып



Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы:
8.3D Координация және реттелу



Мектеп: 180 ЖББМ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Омиралиева Н.А.

Сынып: 8 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.
Зертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  1. Есту мүшесінің бұзылу себептері мен есту гигиенасы жайлы біледі

Көптеген оқушылар:

  1. Есту мүшесінің құрылысынажырата алады.

Кейбір оқушылар:

  1. Естудіңмеханизмін түсіндіре алады.

Бағалаукритерийі

  1. Естумүшесініңқұрылысы мен қызметінбіледі

  2. Естудіңбұзылусебептері мен есту гигиенасы айта алады.

  3. Естудіңмеханизмін түсіндіре алады.

Тілдікмақсаттар



Сыртқықұлақ, ортаңғықұлақ, ішкіқұлақ, құлаққалқаны,құлық, дабылжарғағы, естутүтігі, естусүйекшелері, балғашық, төстік, үзеңгі, жартылайиірімөзектері, иірім,Вестибулла аппараты

Құндылықтарғабаулу

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешугежаһандық тұрғыдан қатысуы. Салауатты өмір салтын ұстану.

Пәнаралық байланыс

Физика, медицина.

Алдыңғы білім



6.4.2.9 тірі ағзалардың тітіркендіргіштерге жауап беру реакциясын зерттеу



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері



Ресурстар

Сабақтың басы
5

Ұйымдастыру.

  1. Психологиялық ахуал туғызу

«Өзіңе тілегенді - басқаға тілеңіз!» әдісі.
Оқушыларға 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір-бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін өз жұптарын, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілеген тілекті айтуы керек.
Топқа бөлу.
Түрлі түсті қағаздар арқылы оқушыларды 4 топқа бөлемін.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сурет көрсетіп түрткі сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашамыз.
1. Айналадағы дыбысты не арқылы естиміз?
2. Бұл екі суреттің есту мүшелеріне қандай қатысы бар?
3 . Есту қабілеті ерекше дамыған ағзаларды білесіңдер?


Пілдер айналадағы дыбысты тек құлақпен ғана емес, тұмсықпен сосын аяғы арқылы естиді




Әуенді шегіне қойып тыңдау тек клубтар мен арнайы мекемелерге ғана емес, өзіңіз күнде тұтынатын құлаққапқа да қатысты. Құлаққаппен әуен тыңдау құлаққа жиналатын бактерияларды 700 есеге ұлғайтады. Бірақ сіз оны байқамауыңыз мүмкін.












Сабақтың ортасы
30 минут

1 тапсырма. Жеке жұмыс.«Сәйкестендіру әдісі». Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Әр оқушыға таратпа қағаздар таратамын. Сурет астында берілген сөздерді бос орындармен сандардың жанына жазады.



1. құлақ қалқаны 8. ішкі құлақ
2. сыртқы құлақ 9. балғашық
3. иірім 10. төстік
4.ортаңғы құлақ 11. үзеңгі
5. жарғақ
6. есту түтігі
7.сырғалық



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет