Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары 9 сынып ІІ оқу тоқсаны Аптасына 1 сағаттық Дүние тарихы
Білім беру ұйымының атауы
Пәні:
Дүниежүзі тарихы
Бөлім:
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып: 9
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
9.3.1.1 «әл-ауқатты мемлекеттер» ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану;
9.4.1.1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау;
9.4.1.2 «инфляция», «дағдарыс», «стагнация» ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
Сабақтың мақсаты
1970-1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін «әлеуметтік мемлекет» ұғымын қолдану.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы елдердің экономикалық дамуын «инфляция», «дағдарыс», «тоқырау» ұғымдарын қолдана отырып түсіндіру.Экономикалық жүйелердің тиімділігін анықтау
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Сабаққа назарларын аудару. Тақырыппен, мақсатымен,
тірек сөздермен таныстыру
Тірек сөздер: инфляция, дағдарыс, стагнация
Оқушылар видео көреді: Кейнс кім? 1950-60 жж.: Кейнсиандық және экономикалық өсу
40-шы жылдардан бастап Батыс үкіметтері өз экономикаларын негізінен кейнсиандық макроэкономикалық модельге сүйеніп дамытып келеді, осыған сәйкес мемлекет халықтың экономикалық белсенділігін ынталандырып, экономикаға белсенді араласуы керек.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
мадақтау
Жаңа сөздер
Жаңа білім
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің түсіндірме жұмысы Мәтінмен "Борт журналы" тәсілі арқылы жұмыс жасайды.
ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.
1970-1990 жж. Ішкі жалпы өнім бойынша ең дамыған елдердің салыстырмалы көрсеткіштері (млрд. доллар)
елдер
1970 жж.
1980 жж.
1990 жж.
КСРО
433,4 млрд. доллар
940 млрд. доллар
778,4 млрд. доллар
АҚШ
1 трлн. 75 млрд. доллар
2 трлн. 862 млрд. доллар.
4 трлн. 600 млрд. доллар.
Жапония
209 млрд. доллар
800 млрд. доллар
1 трлн. 177 млрд. доллар.
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.
«Эйлер шеңбері» әдісі Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.
Идеялар жинақталып, сараланады
А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.
Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.
Мәтінмен жұмыс
Оқушылар мәтін мазмұнымен танысады.
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Ішкі жалпы өнім бойынша ең дамыған елдердің салыстырмалы көрсеткіштері
Дескриптор:
Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтайды
Экономикалық жүйелердің тиімділігін анықтау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
Сабақты қорытындылау
КСРО-ның ыдырауына әсер еткен факторлармен сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма
Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады? Ой түйін
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
«Ең үздік жауап»
Ақпараттық карточка
Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
А4, конспект
Білім беру ұйымының атауы
Пәні:
Дүниежүзі тарихы
Бөлім:
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып: 9
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
9.4.1.2 «инфляция», «дағдарыс», «стагнация» ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;
9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
Сабақтың мақсаты
ХХ ғ 60-70ж КСРО-ның экономикалық қиыншылықтарға тап болуының себебін анықтайды
КСРО-ның экономикалық қиыншылықтардың себеп-салдарлық байланысын ажыратады.
ХХ ғ60-70 ж КСРО-дағы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды талдайды.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
«Өзіңізге тілегенді басқа адамға тілеңіз!» әдісі. Оқушылар бір-біріне тілек тілейді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
мадақтау
Drive2.com
Rusbibliophile.ru
Auction.ru
Жаңа білім
Жаңа сабақ Мәтінмен жұмыс Оқылым: мәтінді оқушылар оқып алады. Тақырыптың мазмұнымен танысып, талдайды
Хрущев саясатының дағдарысы
Реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысына.
Л.И.Брежневтің басқаруы
Әскери өнеркәсіп маңыздылығының артуы.
Экономиканың дамуы мен аграрлық сектордың төмендеу себептері
Жасыл түс - жаңа идеялар байқадым
Сары түс - мәліметтерге көңілім толды
Қызыл түс –айтылған ой-пікірлер ерекше әсер етті
ЕБҚ тапсырма орындауда оқушыға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі
2 тапсырма. КСРО экономикасы
Т кестесі
жетістіктер
кемшіліктер
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.
3 тапсырма. Жеке жұмыс. «Сандар сөйлейді » әдісі
Жылы
оқиға
1962ж
1963ж
1965ж
1964ж
1968ж
1975ж
160ж
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: -Хрущев саясатының дағдарысын анықтайды.
-реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысын дәлелдейді.
-әскери өнеркәсіп маңыздылығының артуын талдайды
Дескриптор -ХХ ғ 60-70 ж экономика саласындағы үш кемшілікті анықтайды
- ХХ ғ 60-70 ж экономика дамуындағы үш жетістігін анықтайды
Хронологиялық тапсырманы орындайды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»