ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ФАРМАЦЕВТИКА АКАДЕМИЯСЫ «Техникалық және кәсіби білім беру» факультеті «Қазақстан тарихы және қоғамдық пәндер» кафедрасы «Философия» пәнінен теориялық әдістемелік нұсқаулар жиынтығы Мамандығы: -0302000 «Мейірбике ісі» Біліктілігі: -0302033 «Жалпы тәжірибелі мейірбике» Курсы: ІІ Семестр: ІІІ
Құрастырған оқытушы: Азиев Талғат
№ 1- сабақ
Сабақтың тақырыбы: Философия пәні және оның қоғамдағы ролі.
Сағат саны: 90 минут (100%) ч< 3. Сабақ түрі: Теориялык сабак
4. Сабақтың мақсаты: Философия пәні туралы түсінік калыптастыру,оныңкүрылымымен атқаратын кызметі жөнінде студенттердің сауатын ашу,маңыздылыгын түсіндіру. Мәдеии-тарихи контекстіндегі философия мәнін ашу.
Жалпы философияны окыту барысында студенттердің адам болмысының мэиі проблемасына дүниетанымдық козқарастың қалыптасуы, адамзаттық оркениетке ұмтылыс, болашақка деген нық сенім қалыптасуы міндетті. Осы пәнді игеру аркылы, алғаш білімдерді баска оқытылатын пәндерді меңгеруге қадам болады.
*оқыту: Дүниеге 6ң позитивтік козкарас;
Өз елінің мәдениеті мен философияның бүкіл әлемдік кеңестікпенүндестігі;
*тәрбиелік: Өз елінің көзі ашық, көкірегі ояу азаматы болуына, окушылардыңпәнге деген дұрыс көзкдрасын, білімге және еңбекке деген сезімдерінтәрбиелеу.
*дамыту: Қазіргі озық ойлармен философиялык идеяларды меңгерту, халықтарарасындагы бірлікті, бауырластыкты сыйлай білу, үлкендерге дегензор ілтипатты қалыптастыру, бағалау т.б.
Окушылардың логикалык ойлау қабілетін дамыту.
5. Материалдык техникалық жабдыкталуы:
а) техникалық құралдар: компьютер. интерактивтік такга, мультимедиялык құрылғы.
э) көрнекі және дидактикалық кұралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кеспелер, тест тапсырмалары, сөзжұмбақтар, электрондык окулыктар, таратпа, Ро\үег Роіпі- та жасалган слайдтар.
б) оқыту орны: дәріс аудиториясы.
6. Әдебиеттер:
Кішібеков Д. Сыздықов ¥. Философия.- А.,1994
Бейсенов Қ.Ш. Философия тарихы. - А.,1994,2000
Алтаев Ж.А., Мұқанбетэлі К. Философия тарихы. - А., 1999
Әбішев Қ. Философия.- А., 1998,2000
Ұйымдастыру кезеңі - 5 мин. - (6%)
Оқушылардың назарын сабакка аудару, аудиториядагы окушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Сабакты ұйымдастырудағы талаптарды іске асыру үшін мұғалім мен окушылардың әрекеті:
а) Оқушылармен амандасу;
э) Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;
б) Окушылардың сабаққа дайындығын тексеру;
в) Сабактың мақсаты мен міндеті.
г) Сабакта құрал - жабдықтар мен корнекіліктерді қолдану;
7. Окушылардың отілген такырып боііынша білімін текссру. 15 мин. (16%)
а) Барлык окушылардың үй тапсырмасын орындауын тексеру;
э) Окушылармен уақыт бойынша жұмыс істеу;
б) Сабакты сұраудың жалпы әдісі, бақылау сұрақтарын пайдалану;
в) Оқушылардың білімдерін бағалау;
г) Үй тапсырмасын қорытындылау.
8. Жаңа сабақты түсіндіру: 40 мин. (44%)
а) Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру;
э) Жаңа сабақты түсіндіру, қолданатын әдіс, тарихи мэліметтерге шолу жасау, сабаққа зерттеушілік жасау, проблемалык әдістердің көрінісі, жалпылау;
б) көрнекі құралдар, оқытудың көрнекі құралдарын қолдану;
в) сөздік әдістер: сабақ мазмұнын баяндау;
г) жаңа сабақты бекітудің жалпы әдісін пайдалану.