Тақырыбы: «Қос нүкте белгісі, оның қойылатын орындары» қазақ тілі 9-сынып Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Жаниязова Анаргуль Елемесовна
Сабақтың тақырыбы: Қос нүкте белгісі, оның қойылатын орындары Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қос нүктенің қандай орындарда, не үшін қойылатыны, оны сауатты қою үшін қандай тілдік бірліктерді білу қажеттілігін, басқа тыныс белгілерінен айырмашылығын меңгерту.
Дамытушылық:Оқушылардың қосымша әдебиеттермен жұмыс жасай білу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды достықты қадірлей білуге тәрбиелеу, білім, оқу туралы түсініктерін қалыптастыру, адал дос таба білуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, тәжірибе жұмыстары,
топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызба, кітаптар, суреттер, слайд
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру. 2. Үй тапсырмасын тексеру 3. Жаңа сабақ.
Сабақтың мақсатын айту
Балалар, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Қос нүкте белгісі, оның қойылатын орындары». Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілерімен танысуды жалғастыра отырып, сабағымыздың нәтижелі болуы үшін мына мақсатты көздейміз: қос нүктенің қойылатын орындарын айқындап, жаттығу орындау барысында тақырыпты қай дәрежеде меңгергенімізді көрсету.
Тірек-сызба арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.
Пунктуация - жазу тіліне қызмет ететін шартты белгі. Ол жазба тілдің барлық мән- мағынасын ашып түсінуге мүмкіндік береді. Негізгі қызметі: Айтылған ойды екіұшты етпей, дәл, түсінікті етіп жеткізу. Қосымша, көмекші қызметі: Мәтінді оқығанда адам көңіліндегі жан дүние өзгерістері мен ым- ишара, кідіріс арқылы берілетін құбылыстарды білдіреді.
Жалпы қазақ тілінде қолданылатын тыныс белгілер төмендегідей