Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар



бет1/3
Дата20.12.2023
өлшемі307,5 Kb.
#141604
  1   2   3







Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:8 а

Қатысқан оқушылар саны:



Қатыспағандар: жоқ

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары



ОМ1 С.
Заттың меншікті балқу жылуының меншікті булану жылуынан аз екендігін нақтырақ түсінуге есептер шығару

Сабақтың мақсаты

Түрлі деңгейдегі есеп шығаруды үйрену, оның ішінде жану жылудың, балудың, буланудың, мөлшердің формулаларын қолдана отырып

Сабақтың міндеттері

  • булану мен конденсация процесінде болатын процесті МКТ тұрғысынан білу.;

  • меншікті булану жылу мәнінің соншалықты көп болатынын білу.

  • Түрлі сұйықтың булануы түрліше болатынына көз жетізе алу;

  • Энергияның түрленуін процестерде қолдана білу

Тілдік мақсаттар

Жылулық тепе-теңдікке қатысатын .
Тілді дамытуға берілетін терминдер:
булану – испарение – evaporation
конденсация– конденсация – condensation
меншікті – удельная – specific
жылу – тепло –heat

Алдыңғы білім

жылу мөлшері, жылу сыйымдылық жану, балқу тақырыптарын меңгерген, формулаларын біледі. Процестегі жылу алмасуға мысал келтіре алады

Сабақ барысы

Уақытты жоспарлау

Сабақ мазмұны

Ресурстар

Басы
5 мин.

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Тесттік тапсырмалар.

Қосымша №1

5-10 мин.

Үй тапсырмасын тексеру
Жылулық құбылыстарға кесте құру.

Қосымша №2

Ортасы
10-30 мин

Жаңа сабақтың мазмұны:
Есептер шығару

Б.А.Кронгарт «Физика» есептер шығару



30-40 мин

Жаңа сабақты бекіту:
Жылу құбылыстар сырын ашатын мақал мәтелдер»

Қосымша №3

Басы
40-50мин

гейм. «Бой сергіту».
.

Қосымша №4

Ортасы
50-70мин

Есеп шығару.

Б.А.Кронгарт «Физика» есептер шығару



70-78мин

Өзін өзі тексеру

Жауап парағы

Соңы
78-80 мин

Үй тапсырмасы№ №25-30

Ж.О.Бақынов

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік ережелері. АКТ. Құндылықтармен байланыс.

Барлық оқушыларжылулық құбылыстың формуласымен есеп шығара алады.
Оқушылардың көпшілігі: орташа деңгейдегі есепті шығара алады.
Кейбір оқушылар:
деңгейі жоғары есептерді шығара алады

      • Есептің берілгенін дұрыс жазып, қажет формулаларды дұрыс таба білу;

      • Формула қорыта білу;

      • ХБЖ-ға келтіре алу;

      • Үлестік шамаларды білу;

      • Графигін жүргізе алу;

Қорытынды жасай алу.




Рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз t- мды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Оңды тұстар:



Кемшіліктер:



Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен 2 тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:


2:

Қандай 2 нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?


1:


2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?







Қосымша №1

1.Екі дене арасында болатын жылу алмасу кезіндегі жылулық тепе - теңдіктің орнауына негізделген әдіс:


А. Уақытты өлшеу әдісі
В. Көлемді өлшеу әдісі
С. Температураны өлшеу әдісі
Д. Қысымды өлшеу әдісі
2. Жылулық қозғалыстың толық теориясын қай жылы, кімдер жасады?
А. 1905 - 1906 жж. А. Эйнштейн мен М. Смолуховкий
В. 1903 - 1906 жж. А. Эйнштейн мен М. Ломоносов
С. 1905 - 1906 жж. А. Эйнштейн мен М. Ломоносов
Д. 1903 - 1906 жж. А. Эйнштейн мен М. Смолуховский
3. Химиялық энергия, атом энергиясы, ядроның ішкі энергиясы энергияның қай түріне жатады?
А. механикалық
В. потенциалдық
С. кинетикалық
Д. ішкі
4. Ішкі энергияның өзгерісіне мысал болатыны:
А. мыс кесегін балғамен бірнеше рет соғу
В. кеседегі шайға қант салу
С. оқушының сабаққа дайындалуы
Д. үстеу бетіне балғаны қою
5. Не себепті температурасы (- 780) құрғақ мұз кесегін алақанымызға ұстай аламыз?
А. сұйықтардың жылу өткізгіштігі нашар болғандықтан
В. газдардың жылу өткізгіштігі нашар болғандықтан
С. қатты денелердің жылу өткізгіштігі нашар болғандықтан
В. газдардың жылу өткізгіштігі жақсы болғандықтан
6. Атмосферадағы конвекциялық ағындардың пайда болуына мысал болатыны:
А. жауын-шашынның себелеуі
В. су құбырынан аққан су ағыны
С. қардың бетінде шаңғымен сырғанау
Д. желдің теңізден құрлыққа қарай соғуы және жағадан теңізге қарай соққан самалдың пайда болуы
7. Металл бөлшекті егеумен өңдесе қызады. Осы жағдайда металл бөлшекке белгілі бір жылу мөлшері берілді деп айтуға болама?
А. болмайды, себебі бөлшектің ішкі энергиясы жылу өткізгенде емес, жұмыс жасағанда ғана артады
В. болмайды, себебі бөлшектің ішкі энергиясы жылу өткізгенде артады
С. болады, себебі бөлшектің ішкі энергиясы жылу өткізгенде емес, жұмыс жасағанда ғана артады
Д. болады, себебі бөлшектің ішкі энергиясы жылу өткізгенде артады
8. Жану кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі жылу алмасу арқылы емес, отынмен байланысты болатын жылу...
А. физикалық құбылыстар есебімен жүреді
В. жылулық құбылыстар есебімен жүреді
С. химиялық құбылыстар есебімен жүреді
Д. механикалық құбылыстар есебімен жүреді
9. Массасы 5 кг бензин толық жанғанда қанша жылу мөлшері бөлінеді (qбен=4, 6*107Дж/кг)
А. 23*105 Дж
В. 23*105 кДж
С. 2, 3*105 Дж
Д. 2, 3*105 кДж
10. Механикалық энергиямен ішкі энергияның қосындысын қандай энергия деп атайды?
А. толық энергия
В. механикалық
С. кинетикалық энергия
Д. потенциалдық


Қосымша №2




Заттың жылуын есептеу түрі

Қандай параметр тұрақты қалады

Қандай процес өтеді

1

Жылу мөлшері

меншікті

Қызу және суу

2

Жану жылуы

меншікті

жану

3

Балқу жылуы

Меншікті және температура

Балқу және кристалдану

4

Булану жылуы

Меншікті және температура

Кебу, булану, конденсация



Қосымша №3.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет