ФГОС ТАЛАПТАРЫН ЕСКЕРЕ ОТЫРЫП, ҚАЗІРГІ МАТЕМАТИКА САБАҒЫ
Қазіргі өмір дамудың жылдам қарқынымен, жоғары ұтқырлықпен ерекшеленеді, жас ұрпақ үшін көптеген мүмкіндіктер пайда болады. Мектеп қабырғасынан шыққаннан кейін түлек өзін-өзі дамытуды және өзін-өзі жетілдіруді жалғастыруы керек, ол үшін белгілі бір әрекеттерді үйрену керек.
Қазіргі өмір адамға қатаң талаптар қояды – бұл жоғары сапалы білім, әдептілік, мақсаттылық, шығармашылық, көшбасшы қасиеттері, ең бастысы-ақпараттың үлкен ағымында жүру мүмкіндігі.
Компьютерлендіру және қашықтықтан оқыту туралы не айтса да, мұғалім әрқашан осы жүзудің капитаны және барлық рифтер арқылы сымдардың басты штурманы болады. Мұғалімді оқушылармен теңестіруге қанша тырысса да, ол кез-келген сабақта басты кейіпкер болып қала береді. Себебі ол әрдайым үлкен, оның артында Білім, осы білімді түсіну және қолдану тәжірибесі бар. Бірақ мұның бәрі оны жеңілдетпейді, бірақ оның өмірін қиындатады. Мұғалімнің алдында-тірі, мәңгі өзгеретін, болжанбайтын студенттер, олар әрқашан не күтетінін білмейді.
Кез келген сабақ – жаңа міндеттерді шешу үшін үлкен әлеуетке ие. Оқушылар үшін де, мұғалім үшін де сабақ сөздің кең мағынасында заманауи болған кезде қызықты болады. Қазіргі заманғы-бұл мүлдем жаңа және өткенмен байланысты жоғалтпайды, бір сөзбен айтқанда – өзекті.
Оқыту енді оқушы мұғалімнен белгілі бір ақпарат алады және оны игереді деген сөз емес. Бүгінде оқушы өз білімін өзі қалыптастырады.
Біз балаларға белгілі бір теңдеулерді шешуге үйреткен сайын, оларға техникалық дағдылар неғұрлым көп берілсе, стандартты емес және жаңа мәселелерді шешу соғұрлым қиын болады. Оқушылар жаңаның алдында өтеді. Бұл мәселені әмбебап оқу әрекеттерін қалыптастыру арқылы шешуге болады. Егер студент "қателерді табу стратегиясын" қалыптастырса, ол кез-келген өмірлік жағдайды анықтай алады, ол өз іс-әрекеттерін сыни түрде бағалай алады, өз бетінше басымдықтар мен мақсаттарды анықтай алады.
Жаңа буын стандартының негізінде оқушылардың оқу іс-әрекетінің олардың жасына және жеке ерекшеліктеріне сәйкестігін қамтамасыз етуге тұжырымдамалық негізделген Жүйелік-қызметтік тәсіл жатыр. Оқуға деген белсенді көзқарас тұжырымдамасының негізі позиция болып табылады: оқыту мазмұнын игеру және оқушының дамуы өз іс-әрекеті процесінде жүреді. Енді жалпы білім беретін мектептің міндеті-оқушыларды біліммен "қамтамасыз ету" емес, оларға өз бетінше ақпарат алуға және шығармашылық, ғылыми-зерттеу жұмыстарына белсенді қатысуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру.
Математиканың үлгілі бағдарламасында оқушыларды математикалық іс-әрекетке тартуға, олардың математикалық материалды түсінуін және ақыл-ойдың дамуын қамтамасыз етуге, практикалық дағдыларды игеруге, пайымдау, дәлелдеу қабілеттерін алуға бағытталған жұмыстың белсенді формаларының едәуір артуы қарастырылған. мұғалім оқушылардағы әмбебап оқу іс-әрекеттерін қалыптастыру мен дамытуды ескере отырып сабақ құра білуі керек, технологияларды білуі және қолдануы керек. бұл екінші буын ГЭФ талаптарына ең жақсы жолмен қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Сабақ-сабақ жүйесіндегі педагогикалық процестің көп немесе аз аяқталған бөлігі-бұл сабақ. Н. М. Верзилиннің бейнелі өрнегі бойынша"сабақ - бұл күн, оның айналасында планеталар сияқты барлық басқа оқу формалары айналады". Кез - келген сабақтың пайда болуы түсіну мен оның түпкі мақсатын дұрыс, нақты анықтаудан басталады - мұғалім не істегісі келеді; содан кейін құрал құру - мұғалімге мақсатқа жетуге көмектесетін нәрсе, содан кейін әдіс-мұғалім мақсатқа жету үшін қалай әрекет ететінін анықтау.
Қазіргі мектептегі сабақтың мақсаты нақты болуы керек, оған қол жеткізу құралдарын көрсетіп, оны нақты дидактикалық тапсырмаларға аудару керек.
Сабақты модельдеу кезінде сіз келесі ережелерді сақтауыңыз керек:
Сабақтың тақырыбын, мақсатын, түрін және оның оқу бағдарламасының бұрылысындағы орнын нақты анықтаңыз.
Оқу материалын таңдаңыз.
Осы сыныпта оқытудың ең тиімді әдістері мен әдістерін, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылар мен мұғалімнің әр түрлі іс-әрекеттерін таңдаңыз.
Оқушылардың оқу іс-әрекетін бақылау нысандарын анықтаңыз.
Сабақтың оңтайлы қарқынын қарастырыңыз, яғни оның әр кезеңіне уақытты есептеңіз.
Сабақты қорытындылау формасы туралы ойланыңыз.
Үй тапсырмасының мазмұны, көлемі мен формасы туралы ойланыңыз.
Заманауи сабақ дәстүрлі және инновациялық педагогикалық технологияларды қолдана отырып, техникалық құралдарды қолдану негізінде құрылады.
Мен ГЭФ-те жұмыс істейтін мұғалімнің қызметіндегі өзгерістердің салыстырмалы сипаттамасын ұсынамын.
Сабаққа дайындық
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: мұғалім қатаң құрылымдалған сабақ конспектісін қолданады, оқулық пен әдістемелік ұсыныстарды қолданады
ГЭФ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: Мұғалім Сабақтың сценарийлік жоспарын қолданады, оған оқытудың формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдауда еркіндік береді, оқулық пен нұсқаулықтарды, интернет - ресурстарды, әріптестердің материалдарын пайдаланады. Әріптестерімен пікір алмасады
Сабақтың негізгі кезеңдері
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: оқу материалын түсіндіру және бекіту. Мұғалімнің сөзі көп уақытты алады
ҚОҚ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: білім алушылардың өзіндік қызметі (сабақ уақытының жартысынан көбі)
Мұғалімнің сабақтағы басты мақсаты
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: жоспарланған барлық нәрсені орындауға уақыт бар
ҚОҚ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: балалардың іс-әрекетін ұйымдастыру: ақпаратты іздеу және өңдеу, іс-әрекет әдістерін жалпылау, оқу тапсырмасын қою
Білім алушыларға арналған тапсырмаларды тұжырымдау
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: тұжырымдар: шешіңіз, жазыңыз, салыстырыңыз, табыңыз, жазыңыз, орындаңыз және т. б.
FGOS - де жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: тұжырымдау: талдау, дәлелдеу (түсіндіру), салыстыру, символмен білдіру, диаграмма немесе модель құру, жалғастыру, қорытындылау (қорытынды жасау), шешім немесе шешім әдісін таңдау, зерттеу, бағалау, өзгерту, ойлап табу және т. б.
Сабақ формасы
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: негізінен фронтальды
ҚОҚ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: көбінесе топтық және / немесе жеке
Стандартты емес сабақ жүргізу
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: жоқ
ГЭФ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: мұғалім параллельді сыныпта сабақ жүргізеді, сабақты екі мұғалім жүргізеді (информатика мұғалімдерімен, психологтармен және логопедтермен бірге)
Білім алушылардың ата-аналарымен өзара әрекеттесу
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: дәрістер түрінде өтеді, ата-аналар білім беру процесіне кірмейді
ГЭФ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: ата-аналардың білім беру процесіне қатысу мүмкіндігі бар. Мұғалімнің оқушылардың ата-аналарымен қарым-қатынасы Интернеттің көмегімен жүзеге асырылуы мүмкін
Білім беру ортасы
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: мұғалім жасайды. Білім алушылардың жұмыс көрмелері
ГЭФ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: студенттер жасайды (балалар оқу материалын жасайды, презентациялар өткізеді).
Оқу нәтижелері
Мұғалімнің дәстүрлі қызметі: пәндік нәтижелер, білім алушының портфолиосы жоқ, негізгі баға – мұғалімнің бағасы. Бақылау жұмыстарының нәтижелері бойынша оқушылардың оң бағасы маңызды.
ГЭФ бойынша жұмыс істейтін мұғалімнің қызметі: тек пәндік нәтижелер ғана емес, сонымен қатар жеке, Мета-пән, портфолио құру, оқушының өзін-өзі бағалауына бағдар беру, барабар өзін-өзі бағалауды қалыптастыру. Балалардың өздеріне қатысты оқу нәтижелерінің динамикасын ескеру. Оқытудың аралық нәтижелерін бағалау.
Технологиялық карта-бұл әдістемелік өнімнің жаңа түрі. Технологиялық картаны қолдана отырып оқыту тиімді оқу процесін ұйымдастыруға, екінші буын ГЭФ талаптарына сәйкес пәндік, Мета-пәндік және жеке дағдыларды (әмбебап оқу әрекеттері) жүзеге асыруды қамтамасыз етуге, мұғалімді сабаққа дайындау уақытын едәуір қысқартуға мүмкіндік береді.
Технологиялық карта тақырыптар бойынша оқу процесін жобалауға арналған.
ГЭФ талаптарына сәйкес сабақтың технологиялық картасы
Оқу қызметінің негізгі кезеңдері
Кезеңнің мақсаты
Педагогикалық қарым-қатынас мазмұны
Мұғалімнің қызметі
Білім алушылардың қызметі
Танымдық
Коммуни кативная
Реттеуші
ГЭФ талаптары контексінде оқу сабағын құрастырудың ыңғайлылығы үшін мен анықтамалық кестенің мысалын келтіремін
Оқу сабағының білім беру міндеттері
Мүмкін әдістер
және орындау тәсілдері
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, дайындықты тексеру, зейінді ұйымдастыру
Кезекшінің баянаты, қатыспағандардың фиксациясы, поэтикалық көңіл-күй және т. б.
Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасының дұрыстығын, толықтығын және хабардарлығын анықтау, тексеру барысында анықталған проблемаларды анықтау және жою
Тесттер, қосымша сұрақтар, жауап беруді жалғастырыңыз, көп деңгейлі өзіндік жұмыстар
Оқушыларды негізгі кезеңде жұмысқа дайындау
Субъективті тәжірибені ынталандыруды, өзектендіруді қамтамасыз ету
Тақырып пен мақсатты хабарлау (проблемалық тапсырма түрінде, эвристикалық сұрақ түрінде, соңғы нәтижелерді көрсету арқылы). Сабақтың басында мәселе туындайды, оны шешу жаңа материалмен жұмыс жасау кезінде мүмкін болады
Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін игеру кезеңі
- Зерттелетін материалды қабылдау, түсіну және бастапқы есте сақтауды қамтамасыз ету
- Белгілі бір таңдауға әкелген әдістерді, құралдарды игеруге ықпал ету
- Анықтамамен жұмыс
- Қарапайым аналогтарды қолдану
-Негізгі материалды бір уақытта ауызша және символдық-символдық түрде ұсыну, зерттелген материалды салыстырмалы және жіктеу кестелерінде ұсыну, әңгіме, дәріс, хабарлама, модульдік оқыту, проблемалық оқыту, ұжымдық оқыту, құрылымдық-логикалық схеманың құрылысы.
Зерттелгенді түсінуді бастапқы тексеру
Зерттелген материалдың дұрыстығы мен хабардарлығын анықтау, олқылықтарды анықтау, материалды түсінудегі олқылықтарды түзету
Достарыңызбен бөлісу: |