Ұзақ мерзімді жоспардың:
4 А. Рим империясының гүлденуі.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Күні: 02.04.2022
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясына қалай айналды?
|
Оқу мақсаты:
|
5.3.1.1– ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтай алады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
5 минут
|
Топтарға бөлу.
Құтыға салынған түрлі түсті маркерлер әкелу. Оқушыларға қолдарына алған маркерлердің түстеріне қарай 3 топқа бөлініп отыруын сұраймын.
Топ атаулары:
1.көк маркер- Патшалық дәуір
2.қызыл маркер- Республикалық дәуір
3.жасыл маркер- Империялық дәуір
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Қызыл гүлім-ай» би
|
Суретті мозайкалап қию, топта жұмыс істеуге арналған карточкалар, «Мәңгілік қала» көрсетілген түрлі – түсті басып шығарылған суреттер; флипчарт; 5 сынып оқулығы ЕДТ, мұғалімге арналған нұсқаулық
|
Сабақтың басы 10 минут
15 минут
|
1 тапсырма . Қызығушылықты ояту
Бейнебаянды көру.«Мәңгілік қала»
Мұғалім: «Тарих ...мәңгілікпен жанасады»-деп тарихшы Карл Ясперс жазғанындай Римнің, яғни «мәңгі қаланың » тарихына оның айтқан сөздеріне дәлел бола алатындығын ескертеді де,Рим қаласының құрылуы жөніндегі аңызды,яғни Рим туралы не білетіндерін сұрау.
Оқушылар бейнебаянан көргенін мұғалімнің сұрақтары арқылы ашу, талдау.
«Мәңгі қала» видеоролигі және 1-суретті қарастырып жұмыс жасау.
1.Колизейдің Римнің күш - қуатын қалайша айқындай алатынын анықтау.
2. Мұндай құрылыстар салу үшін мемлекет қандай болуы тиіс?(сипаттау)
3.Колизей не мақсатта салынды?(саралау)
4.Ол қалай тұрғызылды және кімдер тұрғызды деп ойлайсыңдар? (болжау)
Дескриптор:
Колизейдің Римнің күш - қуатын қалайша арттырғанын анықтайды;
Мұндай құрылыстар салу үшін мемлекет қандай болуын сипаттайды;
Колизей не мақсатта салынғанын саралайды;
Оның қалай және кімдер тұрғызғанын болжайды.
2.«Бұл қызық айдар» мәтінмен жұмыс әдісі, әр топ өз атына сай мәтінді оқи отырып,тақырыпты ашады
1 топ - Патшалық дәуір
2 топ - Республикалық дәуір
3 топ - Империялық дәуір
Дескриптор:
Қандай билік қай ғасырда басталғанын және ең алғашқы билеушісін айтады.
Билеушінің билігі қандай болғанын айтады
Заңды кім шығарғанын, оны орындалуын кім бақылағанын айтады
Халық жиналысы маңызын сипаттайды
Рим империясындағы Цезарьдің билігін айтады
Императордың билігі қандай болғанын айтады
|
Бейнебаян,
топта жұмыс істеуге арналған карточкалар, «Мәңгі қала» көрсетілген түрлі – түсті басып шығарылған суреттер;
флипчарт; 5 сынып оқулығы ЕДТ, мұғалімге арналған нұсқаулық
|
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс.Оқушылар бүгінгі сабақтан мақсатқа жетуде не меңгергенін кестеге түсіреді
Таң қалдым
|
Не туралы білдім?
|
Енді не туралы білгім келеді?
|
|
|
|
|
|
Қорытындылау
|
Үйге тапсырма. Оқушылар кесте толтырады.
Римдегі әлеуметтік топтар кестені толтырыңыз:
Қоғамдағы
рөлі
|
Пат
ша
|
Импе
ратор
|
Консул
|
Әскери топтар
|
құлдар
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
Римдегі әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін жазады
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
- Мен оқушыларға «Рим империясының құрылуы», «Мәңглік қала» бейнебаянын көрсете отырып, соның ішінде
барлығы: Римнің ең ежелгі қалалардың бірі екенін біледі,
көпшілігі: Колозейдің қандай мақсатта салынғанын саралай алады;
кейбірі: Колизейдің қалай және кім тұрғызғанын болжай алады?
- «Бұл қызық айдар» мәтінмен жұмыс әдісін жасаттым, оқушылар жұмыс жасау барысында өз ойларын саралай алады;
- Кері байланыс.Оқушылар бүгінгі сабақтан мақсатқа жеткенін, білімді меңгергенін кестеге түсіреді
|
Қалыптастырушы бағалау.
|
Сергіту сәті
Қауіпсіздік ережесі туралы тұжырымға сәйкес оқушыларга күнделікті сабақта ескертіп отырамын
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары қолжетімді ма?
Оқушылар бүгін не үйренді?
Сабақтағы ахуал қандай болды?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу болды ма?
Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?
|
Сабақ мақсаты бағдарламаға сәйкес қол жетімді болды.
|
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|